Suriye’de TSK’nın askeri güvenlik noktasına saldırı: 2 asker yaralandı

Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi, dün M4 karayolu üzerindeki Muhambel kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bir güvenlik noktasına motosikletle düzenlenen saldırıda iki Türk askerinin yaralandığını bildirdi. Yaralı askerlerden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. 

  • 01.02.2021, 14:16:31
  • Güncelleme: 11 ay önce
Suriye’de TSK’nın askeri güvenlik noktasına saldırı: 2 asker yaralandı

Suriye merkezli Enab Baladi internet sitesine göre, dün uluslararası M4 karayolu üzerinde TSK’ya ait bir güvenlik noktasına düzenlenen saldırıda 2 asker yaralandı. Yaralanan askerlerden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden ismini vermek istemeyen bir komutan, M4 karayolu üzerinde Muhambel yakınlarındaki tren yolu yakınındaki güvenlik noktası motosiklet üzerindeki kimliği belirsiz kişilerce hedef alındığını söyledi. 

Söz konusu komutana göre TSK,  uluslararası M4 karayolu üzerindeki köprüleri bombalamalardan korumak amacıyla 4 Ocak'ta beton bariyerlerle kontrol noktaları oluşturdu.

16 Ocak’ta da saldırı olmuştu

16 Ocak tarihinde kendisine ‘Ensar Ebu Bekir El-Sıddık Tugayı’ adını veren bir grup, Halep'in batı kırsalında Batbu kasabasında Türk askeri gözlem noktasına yönelik saldırıyı üstlenmişti.

Aynı grup, 27 Ağustos 2020'de Cisr El-Şuğur (İdlib'in batısı) kırsalında Merc el Zuhur'daki TSK’ya gözlem noktası yakınlarında motosiklet patlatarak Türk askerlerini hedef almıştı.

Söz konusu grup, 6 Eylül 2020'de M4’ün güneyindeki Mu'tarim kasabasında Türk askerlerine yönelik silahlı saldırı düzenleyerek bir askerin şehit olmasına, diğerinin yaralanmasına neden olmuştu. 

Türkiye’yi hedef alan gruplar

Türk askerlerini hedef alan tek grup ‘Ensar Ebu Bekir El-Sıddık’ tugayı değil. ‘Çeçen Hattab Tugayları’ da uluslararası M4 karayolu üzerinde görev yapan Rus-Türk ortak devriyelerini hedefini üç kez hedef aldı. Bu saldırıların ilki 14 Temmuz 2020'de, ikincisi 17 Ağustos 2020'de ve üçüncüsü ise yine 25 Ağustos’ta gerçekleşti.

Türk askeri konvoyuna RPG saldırısı

‘Abdullah bin Enis’ adında ortaya çıkan yeni grup ise 4-5 Ocak tarihinde İdlib'in kuzeyinde Kafraya yakınlarındaki Maarat Mısrin yolu üzerinde bulunan Türk askeri konvoyunu RPG füzeleriyle hedef aldı.

Türkiye özellikle rejimin elindeki bölgelerden çekildikten sonra TSK İdlib’in her bölgesinde konuşlanmaya başladı. TSK son olarak El-Ğab Ovası'ndaki Kastun kasabasının da aralarında olduğu farklı bölgelerde birçok askeri gözlem noktası kurdu.

İdlib’i ise birkaç askeri fraksiyon kontrol ediyor. Bunlardan en önemlileri Feth el-Mübin harekat odasına bağlı Heyeti Tahrir el Şam, Ulusal Kurtuluş Cephesi ve İzzet ordusu.