Suriye’de 217 okulda 30 binden fazla öğrenci Rusça öğreniyor  

Rusya’nın Suriye’de yükselen etkisi okullardaki eğitimde Rusça’ya eğitim alan öğrenci sayısının artmasıyla  kendisini gösteriyor. Suriye’de Rus dilini ikinci dil olarak benimseyen Suriyeli okulların sayısı 217'ye, 190 öğretmen tarafından öğretilen Rus dilini okuyan öğrenci sayısı ise 30.747'ye ulaştı.

  • 24.02.2021, 15:54:04
  • Güncelleme: 11 ay önce
Suriye’de 217 okulda 30 binden fazla öğrenci Rusça öğreniyor  

Rus Zvezda TV'ye göre, Suriyeli çocuklar Hmeymim üssündeki Rusya’nın ‘Vatan Savunucuları’ adlı milli bayramı dolayısıyla Rusça şarkılar söylediler.

Enab Baladi internet sitesinde yer verilen haberde, Rus dilini öğrenen Suriyeli çocuklar dün Hmeymim Hava Üssü'ne geldi ve Rusya'dan binlerce kilometre uzaklıkta, Rusya’nın milli bayramını kutladı.

Konserin başında 17 yaşındaki Suriyeli kız öğrenci Maha Süleyman "Moscow Saga" filminden bir şarkı söyledi.

Rus televizyonunun haberine göre, müzik parçaları özenle seçildi ve askerler en sevdikleri şarkı, "Çünkü Biz Pilotlarız" parçasını söyledi.

Maha, Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, "Ülkemde hala savaş olduğu için bu şarkıyı söylüyorum" dedi. Maha, hayatının çoğunu neredeyse her gün saldırı ve ölüm seslerinin duyulduğu bir ülkede geçirdiğini sözlerine ekledi.

Her yıl 23 Şubat'a denk gelen "Vatan Savunucular" adlı Rus milli bayramı 1922 yılına dayanıyor ve Ruslar hayatlarını kaybeden askerlerini saygıyla anıyor.

30 binden fazla öğrenci Rusça öğreniyor

Suriye Haber Ajansı'nın (SANA) aktardığına göre, ülkede Rus dilini ikinci dil olarak öğreten okulların sayısı 217'ye çıktı. 190 öğretmen tarafından verilen derslerde Rus dilini öğrenen öğrenci sayısı ise 30.747'ye ulaştı.

Aralık 2020'de, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinde Rus askerleri, okul yönetiminin Rus Askeri Polis Komutanlığı'ndan Rusça dil sınıfının açılışını organize etmesini istemesinin ardından, yaklaşık 40’a yakın Suriyeli öğrenciye Rusça dersleri verdi.

Kasım 2020'de Halep şehrinde çocuklara Rus dilini öğretmek için Suriye'deki ilk anaokulu açıldı.

Halep'te Rus dili öğretmeni olan Elena Kravtsova, "Rus dili için çok talep var" dedi. Derslerin Esed rejimi ve Rusya arasındaki ilişkilere ve çocukların öğrenimine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Elena Kravtsova, anadili Rusça olduğu için öğretmenlik yapması istendiğinde memnuniyetle kabul ettiğini belirtti. Kra1997 yılında Suriyeli bir işadamı ile evlendiğini de ekledi.

Şam Üniversitesi Rusça dil bölümü başkanı Heysem Mahmud Nisan 2019'da Suriye okullarında 25 bin öğrencinin Rusça eğitimi aldığını aktardı. Mahmud, açıklamasını Şam Üniversitesi'nde Rus Dili Bölümü tartışması çerçevesinde yaptı.

2014 yılında Esed rejim hükümeti Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından Şam Üniversitesi Edebiyat ve Beşeri Bilimler Fakültesi'nde Rus dili ve Edebiyatı öğretimi için bir bölüm açıldı.

Diğer yandan Suriye üniversitelerindeki dil enstitüleri, Rus dili eğitimi veriliyor.

İran ve Rusya, Suriye'de denetim kurmak, kültürlerini yaymak ve dillerini öğretmek için rekabet halindeler.

Çeviri: Emine Nur Yaşar