Sudan’da General Burhan 2023’den sonra görevini bırakacak

Sudan Ordusu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan yaptığı açıklamada, 2023 seçimlerinin ardından siyaseti bırakıp silahlı kuvvetlerden emekli olmayı planladığını söyledi.
  • 25.11.2021, 12:29:26
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Sudan’da General Burhan 2023’den sonra görevini bırakacak

Al-Burhan , Financial Times'a verdiği demeçte, "2023'te seçim yapmaya kesinlikle kararlıyız. Ondan sonra siyaseti ve silahlı kuvvetleri bırakarak başka işler yapacağım.’’ dedi.

2019’da sivil yönetim ile Sudan Ordusu arasında yapılan Geçiş Alaşması’na göre, el-Burhan'ın 2023 seçimlerine katılması yasak.

SUDAN OHAL İLANI

Sudan'da 25 Ekim sabahı Başbakan Abdullah Hamduk ile çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı.

Sudan ordusu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, devlet televizyonundaki açıklamasında, olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini, Egemenlik Konseyi ve kabinenin feshedildiğini ve Sudan'daki tüm kesimleri temsil edecek teknokrat bir hükümet kurulacağını söyledi.

Burhan, "Sudan ordusu, geçiş sürecinin kurucusu sıfatıyla ve ulusal sorumluluğun gereği olarak, devrimin gidişatının düzeltilmesi, ülkedeki kaos ve kriz ortamının yol açtığı tehlikelerin bertaraf edilmesi için Anayasal Bildiri Anlaşması ve Silahlı Kuvvetler Yasası gereğince bu kararları aldı." ifadelerini kullandı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber