Sudan’da eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in davası ertelendi

Sudan’da halkın protestoları sonucu 11 Nisan 2019’da ordunun müdahale etmesiyle görevine son verilen devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve üst düzey 27 ismin yargılandığı “1989 darbesi” davası 25 Ocak’a ertelendi.
  • 11.01.2022, 20:33:45
  • Güncelleme: 5 ay önce
Sudan’da eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in davası ertelendi

Sudan’ın devrik Cumhurbaşkanı Beşir’in mahkemesi ertelendi.

Sudan resmi haber ajansında(SUNA) yer alan haberde, başkent Hartum’daki Ceza ve Hukuki Bilimler Enstitüsü binasındaki mahkemede, davanın görülmesine devam edildi.

Hakim Hüseyin el-Cak Ahmed, mahkeme üyesi bir hakimin rahatsızlığı sebebiyle mahkemenin iki hafta ertelenmesine hükmetti.

Savunma avukatlarından Halid İbrahim Ali, açıklamada bulundu.

Ali, yaşları 80’in üzerinde olan bazı sanıkların bulunduğunu ve soruşma ve yargılama aşamasında üç seneye yakın bir zaman hapiste kaldıklarını belirtti.

Bu durumun uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu ifade eden Ali, sanıkların suçlu bulunmaları halinde dahi içeride tutulmalarının yasal olmadığını bildirdi.

Sudan'da 19 Aralık 2018'de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan 2019'daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi bitmişti.

Beşir ve döneminin üst düzey 27 ismi, 1989'da seçimle göreve gelmiş ilk sivil hükûmete darbe tertiplemek ve Anayasa'yı ihlal suçlamasıyla 21 Temmuz 2020'de ilk kez hakim karşısına çıkmıştı.