Sudan’da darbe karşıtı gösterilerde onlarca kişi öldü

Sudan'da cuntacı yönetimin iktidarı barışçıl şekilde sivillere devretmesi için düzenlenen protesto gösterilerinde son iki ayda ölenlerin sayısı 54’e yükseldi.
  • 02.01.2022, 18:30:36
  • Güncelleme: 7 ay önce
Sudan’da darbe karşıtı gösterilerde onlarca kişi öldü

Sudan'da Temmuz 2023'te yapılması planlanan seçimlere kadar yönetimde kalacağını açıklayan ordunun yönetime el koyduğu 25 Ekim 2021’den bu yana düzenlenen protesto gösterilerinde 54 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamada, 30 Aralık’taki askeri darbe karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu karın bölgesine isabet eden kurşun nedeniyle yaralanan 23 yaşındaki Abdullah Abbas’ın yaşamını yitirdiği belirtildi.

Açıklamada, Abbas'ın vefatıyla 30 Aralık 2021 gösterilerinde öldürülenlerin sayısının 6'ya, 25 Ekim 2021’den bu yana teyit edilen ölü sayısının ise 54’e ulaştığı kaydedildi.

SUDAN'DA ASKERİ MÜDAHALE

Ordunun 25 Ekim'de olağanüstü halle hükümeti feshedip Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk dahil onlarca siyasetçiyi gözaltına almasıyla sonuçlanan askeri müdahale sonrasındaki yönetim krizini sona erdirmek amacıyla 21 Kasım'da Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile teknokrat hükümeti kurması için görevine iade edilen Hamduk arasında siyasi anlaşma imzalanmıştı.

Askeri darbe ve siyasi anlaşmaya tepki gösterenler, hükümetin tamamen sivillere devredilmesi talebiyle ülke genelinde süresiz gösteriler başlatmıştı.

ORDU 2023’E KADAR İKTİDARDA KALACAĞINI AÇIKLADI

Sivil yönetim yanlıları, 25 Ekim'deki müdahaleyi askeri darbe olarak tanımlayıp askerin kışlaya dönmesini talep ederken ordu, mevcut şekliyle gösterilerin siyasi çözüme katkı sağlamayacağını ve Temmuz 2023'te seçimle iş başına gelecek hükümet kurulana kadar iktidar ortağı olmayı sürdüreceğini belirtiyor.