Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk istifa etti

Eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından siyasi ve ekonomik krizin sürdüğü Sudan’da hükümet kurmakla görevlendirilen Başbakan Abdullah Hamduk'un istifa ettiği öğrenildi.
  • 03.01.2022, 00:06:13
  • Güncelleme: 7 ay önce
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk istifa etti

Eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in 2019'da başlayan halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından siyasi ve ekonomik krizin sürdüğü Sudan’daki iktidar boşluğu derinleşerek devam ediyor.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’un iktidar ortağı olan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan anlaşamadığı için istifa ettiği öğrenildi.

Ordu, yönetim krizini bahane ederek 25 Ekim 2021’de OHAL ilan ederek iktidarı gasp etmesinin ardından halk bir kez daha sokaklara dökülmüştü.

DARBE KARŞITI GÖSTERİLERDE ONLARCA KİŞİ ÖLDÜ

Sudan'da Temmuz 2023'te yapılması planlanan seçimlere kadar yönetimde kalacağını açıklayan ordunun yönetime el koyduğu 25 Ekim 2021’den bu yana düzenlenen protesto gösterilerinde 54 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

SUDAN'DA ASKERİ MÜDAHALE

Ordunun 25 Ekim'de olağanüstü halle hükümeti feshedip Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk dahil onlarca siyasetçiyi gözaltına almasıyla sonuçlanan askeri müdahale sonrasındaki yönetim krizini sona erdirmek amacıyla 21 Kasım'da Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile teknokrat hükümeti kurması için görevine iade edilen Hamduk arasında siyasi anlaşma imzalanmıştı.

Askeri darbe ve siyasi anlaşmaya tepki gösterenler, hükümetin tamamen sivillere devredilmesi talebiyle ülke genelinde süresiz gösteriler başlatmıştı.

ORDU 2023’E KADAR İKTİDARDA KALACAĞINI AÇIKLADI

Sivil yönetim yanlıları, 25 Ekim'deki müdahaleyi askeri darbe olarak tanımlayıp askerin kışlaya dönmesini talep ederken ordu, mevcut şekliyle gösterilerin siyasi çözüme katkı sağlamayacağını ve Temmuz 2023'te seçimle iş başına gelecek hükümet kurulana kadar iktidar ortağı olmayı sürdüreceğini belirtiyor.