SpaceX roketi test sırasında infilak etti

SpaceX şirketinin, Ay ve Mars’a insanlı seyahat gerçekleştirmek amacıyla geliştirdiği roketin prototipi test sırasında infilak etti. NASA’nın bugün uzaya göndereceği roket öncesi gerçekleşen patlama endişeleri beraberinde getirdi.

  • 30.05.2020, 15:10:45
  • Güncelleme: 1 ay önce
SpaceX roketi test sırasında infilak etti

SpaceX şirketinin sahibi olan ABD’li girişimci Elon Musk’ın uzaya göndermek istediği ve dördüncü prototip olan roket, test sırasında bilinmeyen bir sebeple infilak etti. 

SpaceX şirketinden yapılan açıklamada, “Seri Numarası 4" (SN4) isimli roket motorunun statik patlama olarak bilinen bir saha testi sırasında patladığı ifade edildi. Açıklamada, patlayan prototipin bu hafta sonu NASA astronotlarını Florida'dan uzaya fırlatacak olan Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracından farklı olduğu belirtildi.

Test sırasında infilak eden roketin, daha önce uyduları sıkıntısız bir şekilde atmosfer dışına gönderdiğine dikkat çekildi.

Uzaya insan taşıyan SpaceX roketinin fırlatılması ertelenmişti

Geçtiğimiz çarşamba günü Ay’a gidecek olan insanlı SpaceX uçuşu hava şartları nedeniyle bugüne ertelenmişti. Hava şartlarının uygun olmaması halinde Pazar gününe ertelenebileceği bildirilen fırlatmanın, gerçekleşme ihtimalinin yüzde 50 olduğu açıklandı.