Somali'de seçim takvimi belli oldu

Somali'de Başbakan Muhammed Hüseyin Roble ve eyalet başkanları, meclis seçimlerinin 25 Şubat’a kadar nihayete erdirilmesi hususunda anlaştı.
  • 10.01.2022, 10:15:59
  • Güncelleme: 5 ay önce
Somali'de seçim takvimi belli oldu

Somali’de meclis seçimleri için anlaşıldı.

Başbakan Roble ve eyalet başkanları tarafından yaklaşık bir haftadır süren görüşmeler sonrası seçim süreciyle ilgili ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, meclis seçimlerinin 25 Şubat’a kadar tamamlanması hususunda Başbakan Roble ve eyalet başkanlarının anlaştığı bildirildi.

Ayrıca, seçimlerin açık ve şeffaf biçimde yürütülmesi için bağımsız gözlemciler ve medya tarafından takip edileceği belirtildi.

SOMALİ'DE SİYASİ KRİZ

Somali'de cumhurbaşkanlığı seçiminin 2021 başında yapılamaması nedeniyle Başbakan Roble ile Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu arasında siyasi kriz yaşanıyor.

Fermacu, Roble'yi ülkeyi yönetememekle suçlarken Başbakan Roble ise Cumhurbaşkanı'nın seçimleri kasıtlı ertelediğini savunuyor.

Cumhurbaşkanı Fermacu, Başbakan Roble ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Abas Amin Ali'yi "yolsuzluk" ve "kamu malını kötüye kullanma" suçlamasıyla 27 Aralık 2021'de açığa almıştı.

Somali'de Cumhurbaşkanı Fermacu tarafından yetkileri askıya alınan Başbakan Roble liderliğinde toplanan Bakanlar Kurulu ise bu adımı "darbe girişimi" olarak değerlendirerek kınamıştı.

2004'te oluşturulan meclis sistemi, ülkenin 4 büyük kabilesi ve küçük kabilelerin temsil edildiği "4,5 sistemine" göre yönetiliyor. Kabile yapısına uygun sistemle yönetilen ülkede, 4 büyük kabile eşit sayıda, diğer kabileler ise bunun yarısı oranında kendi seçtiği vekilleri meclise gönderiyor.

Seçilen meclis üyeleri de hem meclis başkanını hem de yeni cumhurbaşkanını belirliyor.