Somali ordusundan askerlere siyasi olaylara müdahil olmayın uyarısı

Somali ordusu, askerlerine, seçimlerin ertelenmesi neticesinde Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ile Başbakan Hüseyin Roble arasında başlayan güç mücadelesine dahil olmayın uyarısında bulundu.
  • 31.12.2021, 11:56:18
  • Güncelleme: 7 ay önce
Somali ordusundan askerlere siyasi olaylara müdahil olmayın uyarısı

Somali’de seçimlerin ertelenmesiyle birlikte mevcut Cumhurbaşkanı Fermacu ile Başbakan Roble arasında siyasi güç mücadelesi başladı.

Somali Genelkurmay Başkanı Odawa Yusuf Rageh, ordunun mevcut siyasi krize müdahaleden uzak durması gerektiğini belirtti.

Somali Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Ajansı, ordunun siyasallaşmasının meydana getireceği risklere değindi ve ajansın ülke güvenliğinin sağlanması için çalışmayı sürdüreceği açıkladı.

Emniyet Müdürü Abdi Hassan Muhammed ise polisin seçim ve ülke güvenliğine odaklanarak, siyasi çekişmeden uzak kalacağını belirtti.

Somali'de cumhurbaşkanı seçiminin 8 Şubat'ta yapılamaması nedeniyle başbakan ile cumhurbaşkanı arasında siyasi kriz yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Fermacu, Başbakan Roble ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Abas Amin Ali'yi "yolsuzluk" ve "kamu malını kötüye kullanma" suçlamasıyla 27 Aralık'ta açığa almıştı.

Fermacu, Roble'yi ülkeyi yönetememekle suçlarken, Roble ise Fermacu'yu seçimleri kasıtlı olarak ertelemekle itham ediyor.