Siyasi istikrarın sağlanamadığı Libya'da bakanlar istifa etti

Seçim krizinin yaşandığı Libya’da ikinci bir hükümet kurulmasından dolayı mevcut Ulusal Birlik Hükümeti’nin 2 bakanı istifa etti.
  • 10.03.2022, 09:37:10
  • Güncelleme: 3 ay önce
Siyasi istikrarın sağlanamadığı Libya'da bakanlar istifa etti

Ulusal Birlik Hükümeti Kamu Hizmeti Bakanı Abdulfettah el-Hoca ve Yasa Dışı Göç İşleri Devlet Bakanı İcdid Matuk görevlerinden istifa ettiklerini ve yetkilerini teslim etmeye hazır olduklarını açıkladı.

İki bakan yerel medyada yayımlanan görüntülü açıklamasında, Tobruk’taki Temsilciler Meclisinin Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmesi ve kurulan hükümete güvenoyu verilmesine saygı duyduklarını belirttiler.

Bakanlar, "Ettiğim anayasal yemin, halkıma karşı olan sorumluluklarım ve Libya’nın toprak bütünlüğünün korunması için yetkilerimi teslim etmeye hazır olduğumu vurguluyorum. Siyasi bölünmenin bir parçası olmayacağımı ifade ediyorum." söyleminde bulundu.

İki bakanın da istifa ettiklerini açıklarken aynı metni okuması dikkati çekti.

LİBYA’DA SEÇİM ÇIKMAZI

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti.

Ancak Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi'nden oluşan taraflar, seçimlerin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda anlaşamadığı için oluşan hukuki sorunlar nedeniyle seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümetinin görev süresinin 24 Aralık'ta dolduğu iddiasıyla 10 Şubat'ta yeni başbakan seçimi düzenledi. 1 Mart’ta ise Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa başbakan seçilmişti.

Bu gelişmenin ardından Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu bildirmişti.