Sincar'dan göç başladı

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde, terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ unsurları ile Irak ordusu arasında çıkan çatışmanın neticesinde ilçeden yaklaşık 700 ailenin göç ettiği açıklandı.
  • 03.05.2022, 17:18:39
  • Güncelleme: 1 ay önce
Sincar'dan göç başladı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı Kriz Masası Koordinatörü Hüseyin Kalari, basına yaptığı açıklamada, çatışmaların ilçeden göçü başlattığını söyledi.

Kalari, dün başlayan çatışmalardan kısa süre sonra yaklaşık 700 ailenin ilçeden göç ederek daha güvenli bölgelere sığındığını ifade etti.

Göç eden ailelerin çoğunun IKBY'ye geldiğini dile getiren Kalari, Duhok kentine sığınan aileler için gereken desteğin sunulmaya başlandığını kaydetti.

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde, dün terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Sincar Savunma Birlikleri) unsurları ile Irak ordusu arasında çıkan çatışmada bir Irak askerinin hayatını kaybettiği öne sürülmüştü.

Sincar'da yaşananlar üzerine bugün Irak Genelkurmay Başkanı Abdulemir Yarallah ve üst düzey askeri yetkililerden oluşan bir heyetin ilçeye denetim ziyaretinde bulunduğu bildirilmişti.

DURUM KONTROL ALTINDA

Irak Savunma Bakanlığı, ordu ve polis güçlerinin, dün terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Sincar Savunma Birlikleri) unsurları ile Irak ordusu arasında çıkan çatışmanın ardından Musul'un Sincar ilçesinde durumu kontrol altında tuttuğunu duyurdu.

Savunma Bakanlığına bağlı ortak operasyon komutanlığı sözcüsü Tümgeneral Tahsin el-Haffaci, Irak resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, Sincar'da güvenlik ortamının sağlanmasında emniyet güçlerini destekleyen bölge halkının önemli rol oynadığını belirtti.

Şu anda ordu ve yerel polisin Sincar'da durumu kontrol altında tuttuğunu kaydeden Haffaci, bazı kişilerin ana yolların bir kısmını kapatmaya çalıştığını ancak ordu güçlerinin bunu engellediğini ifade etti.

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde, dün terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ unsurları ile Irak ordusu arasında çıkan çatışmada bir Irak askerinin hayatını kaybettiği öne sürülmüştü.

Sincar'da yaşananlar üzerine bugün Irak Genelkurmay Başkanı Abdulemir Yarallah ve üst düzey askeri yetkililerden oluşan bir heyetin ilçeyi ziyaret ederek denetimlerde bulunduğu bildirilmişti.