Sel ve heyelanların sürdüğü Hindistan'da ölenlerin sayısı 136 oldu

Maharaştra eyaleti muson yağmurlarının etkisi altında. Devam eden yağmurların sele ve heyelana sebep olmasından dolayı 136 kişi vefat etti. 

  • 24.07.2021, 14:26:19
  • Güncelleme: 5 ay önce
Sel ve heyelanların sürdüğü Hindistan'da ölenlerin sayısı 136 oldu

Hindistan'daki aşırı yağışlardan kaynaklı ölümler sürüyor. Ülkede sel ve heyelandan 136 kişi hayatını kaybetti. 

Maharaştra Yardım ve Rehabilitasyon Bakanı Vijay Wadettiwar, dün akşam itibarıyla sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısının 136'ya ulaştığını bildirdi.

Wadettiwar, durumun kontrol altında olduğunu ve yağışlardan etkilenen bölgelere insani yardım malzemelerinin ulaştırılması için her türlü çabanın gösterildiğini ifade etti.

Öte yandan Hindistan Hava Kuvvetlerine bağlı nakliye uçaklarının da arama kurtarma çalışmalarında yer aldığı kaydedildi.

Eyalet yetkilisi Sagar Pathak dün, Maharaştra'da etkili olan yağışlarda 47 kişinin öldüğünü ve en az 30 kişinin kaybolduğunu bildirmişti.

Şiddetli yağışların vurduğu Mumbai'de ise heyelan nedeniyle 29 kişi hayatını kaybetmişti.

Türkiye'den Hindistan'daki sel ve heyelan nedeniyle hayatını kaybedenler için taziye

Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'ın batısında etkili olan şiddetli yağışların neden olduğu sel ve heyelanlarda yaşamını yitirenler için taziye mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Hindistan'ın Maharaştra eyaletinde meydana gelen sel felaketi ve toprak kaymaları nedeniyle 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiğinin, onlarca kişinin kayıp olduğunun ve çok sayıda kişinin ise yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Hindistan halkı ile hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar, felakette hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır diliyoruz." ifadesine yer verildi.