Rusya'dan sürpriz Suriye hamlesi

Ukrayna'yı işgale kalkışan Rusya, Suriye'nin 8 kritik bölgesinde konuşlu askerlerini çekti. Suriyeli muhalifler son gelişmeleri, "Halep yolu açıldı" şeklinde yorumladı.
  • 23.05.2022, 09:46:53
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rusya'dan sürpriz Suriye hamlesi

Rusya, Suriye’de konuşlu askerlerini, Haseke, İdlib, Hama, Lazkiye ve Halep kırsalı- Menbiç-Tel Rifat-Ayn el-Arab’dan çekti.

Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hamud özellikle Tel Rifat, Ayn el-Arab ve Menbiç aksında yaşanan geri çekilmenin önemli olduğunu belirtirken, Suriyeli muhalifler son gelişmeleri ‘Halep yolu açıldı’ şeklinde yorumladı.

HALEP YOLU AÇILDI

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye için kritik önem taşıyan Tel Rifat hattında Rus askeri varlığının kalmadığını vurgulayan Hamud, Ayn el-Arab’da konuşlu birliklerin bölgeden ayrıldığı bilgisini verdi.

Yılmaz Bilgen imzalı haberde, Fırat’ın doğusunda 2 üste konuşlu Rus komandoların, Menbiç-Arime bölgesine sevk edildiği bildirildi. Albay Yusuf Hamud, Rusların boşalttığı PKK işgal sahasında ABD keşif unsurlarının dolaştığını söyledi.

Rusya’nın asker çektiği bir diğer sıcak cephe ise İdlib-Serakib mihveri olurken Humus-Tedmur son boşaltılan alan oldu.

STRATEJİK TAKSİM

Özgür Suriye Ordusu Kurucu Komutanı General Riyad Esad, sahada yeni bir stratejik taksim planı yapıldığını belirtti ve Rusya’nın Suriye’yi bir baskı ve şantaj aracı olarak gördüğünü anlattı.

Ukrayna denkleminin Suriye açısından önemli fırsatlar sunduğu görüşünü savunan General Riyad Esad “Suriye rejimi sahada zaten yok. Rusya, İran ve ABD ise proxy güçler üzerinden savaşıyor.

İran Şii terör gruplarını, ABD PKK-PYD yapılanmasını, Rusya ise Esad ordusu içerisinden kopardığı Suheyl Hasan liderliğindeki Kaplan Kuvvetleri üzerinden sahayı dizayn ediyor” ifadelerini kullandı.

İRAN FIRSAT KOLLUYOR

Suriye Milli Ordu Sözcüsü Hamud, özellikle Lazkiye, Halep ve İdlib aksında Rusya’dan boşalan alanları İran destekli Şii milislerin doldurmaya çalıştığını söyledi.

Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan bugüne Rusya’nın Wagner mensupları ile birlikte 6 ila 8 bin kişilik gücü bölgeden çektiği belirtiliyor. Rus genelkurmayı, Suriye’de konuşlu deniz, kara ve hava kuvvetleri komuta kademesini de büyük oranda Ukrayna’ya sevk etti.

Suriye’de Kadirov’a bağlı asayiş birimleri ile birlikte bin 500 ila 7 bin Rus askeri gücünün kaldığı gelen bilgiler arasında. Rus Genelkurmay kaynaklarına göre 2015-2022 aralığında 70 bin Rus askeri bölgede görev yaptı.

PKK/YPG PANİK YAPTI

Öte yandan Rusya’nın alanı boşaltması PKK cephesinde paniğe yol açtı. Rusya’nın Türkiye ile anlaştığı ve kendilerine ihanet ettiğini savunan sözde PYD elebaşları ABD’yi yeniden bölgeye davet etti.

Türkiye’nin artan kara ve hava operasyonlarını kapsamlı bir harekâtla devam ettirmesinden korkan PKK-PYD kanadı, Şam rejimi ile de görüşme yolları arıyor.