Rusya'da en büyük doğal gaz sahası faaliyete geçti

Rus ekonomisi ve sanayisi için son derece önemli olan en büyük doğal gaz sahası "Kovıtka" hizmete açıldı.
  • 21.12.2022, 15:22:08
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rusya'da en büyük doğal gaz sahası faaliyete geçti

Rusya'da yaklaşık 1,8 trilyon metreküp rezerve sahip doğudaki en büyük doğal gaz sahası "Kovıtka" faaliyete girdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom Başkanı Aleksey Miller'ın da katıldığı törende, Kovıtka doğal gaz sahasının Rus ekonomisi ve sanayisi için son derece önemli olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1,8 trilyon metreküp rezerviyle Kovıtka'nın Rusya'nın doğusundaki en büyük gaz sahası olduğuna işaret eden Putin, Kovıtka ile Yakutistan'daki Çayandinskoye sahasının birbirine bağlanacağını ifade etti.

Sahadan çıkartılacak doğal gazın Sibirya'nın Gücü üzerinden sevk edileceğini kaydeden Putin, "Böylelikle en önemli gaz iletim güzergahımızı tüm uzunluğu boyunca faaliyete geçirmiş oluyoruz. Bu güzergah üç bin kilometreyi aşacak." dedi.

Avrupa'da çok sayıda ülke, Rus gazı alımını tümüyle durdururken, bazı ülkeler de alım miktarlarını azaltmıştı. Rusya da söz konusu kaybı telafi etmek amacıyla başta Çin olmak üzere farklı pazarlara yönelik sevkiyatını artırmak istiyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, 8 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Sibirya'nın Gücü boru hattı üzerinden Çin'e doğal gaz sevkiyatında günlük rekorun kırıldığını bildirmişti.