Rusya vanaları birer birer kapatıyor

Ukrayna işgali nedeniyle AB ülkelerinin yaptırımına maruz kalan Rusya, kıta Avrupa’sına gaz akışını ciddi oranda azalttı. Söz konusu restleşmeden AB üyesi 12 ülkenin etkilendiği bildirildi.
  • 29.06.2022, 13:15:37
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rusya vanaları birer birer kapatıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve ABD'nin, Rusya’nın enerji gelirlerini azaltacak yeni yöntemlerin geliştirilmesi konusunda birlikte çalıştıkları bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in yaptıkları ortak açıklamada AB Komisyonunun Rusya’dan doğal gaz alımını durdurma potansiyeli olduğu belirtildi.

Yapılan ortak açıklamada, “Rusya'nın enerji zorlaması enerji piyasaları üzerinde baskı yarattı, tüketiciler için fiyatları yükseltti ve küresel enerji güvenliğini tehdit etti.” ifadesi kullanıldı.

ALTERNATİF TASARRUF ÖNLEMLERİ

Açıklamada, AB Komisyonunun Rusya’dan doğal gaz alımını durdurma potansiyeli olduğu, son dönemde Rusya’nın doğal gaz tedarikini azaltmasından AB üyesi 12 ülkenin etkilendiği bildirildi.

Ayrıca ortak açıklamada, ABD ve AB'nin doğal gaz talebinin azaltılması için pompa ve akıllı termostat gibi ürünlerin kullanımının desteklenmesinin planlandığı kaydedildi.

ENERJİ ÇEŞİLİLİĞİNİN ÖNEMİ

ABD ve AB'nin enerji çeşitlendirmesine önem vermeye devam edeceğine dikkat çekilen açıklamada, yakın zamanda kurulan AB enerji platformuna atıfta bulunularak enerji arzını çeşitlendirmesine ağırlık verileceği bildirildi.

Açıklamada, bu platformun aynı zamanda AB ülkelerinin boru hattı gazı, LNG ve hidrojen alırken satın alma güçlerini artırmak için gönüllü olarak bir araya gelmelerinin sağlanacağı belirtildi.

AB ve ABD'nin, LNG arzı ve doğal gaz üretimiyle bağlantılı metan emisyonlarını azaltma çabalarını da hızlandıracağı belirtildi.

  • Kaynak: Dünya Bülteni