Rusya: Ukrayna ile savaş istemiyoruz

Ukrayna ile savaşmak istemediklerini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak" dedi.
  • 28.01.2022, 15:15:27
  • Güncelleme: 3 ay önce
Rusya: Ukrayna ile savaş istemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, güncel konulara ilişkin Rus radyolarına verdiği röportajda, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki Ukrayna gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Ukrayna arasında savaş ihtimalini değerlendiren Lavrov, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızı kaba şekilde çiğnemeye ve göz ardı etmeye de izin vermeyeceğiz" dedi.

GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAKTA KARARLIYIZ

ABD ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nden (NATO) güvenlik tekliflerini yazılı yanıt olarak aldıklarına dikkati çeken Lavrov, bu yanıtlarda ikincil konularla ilgili rasyonel unsurların olduğunu belirtti.

Lavrov, "Putin'in de belirttiği gibi, Avrupa'da güvenliği sağlamak için karşılıklı olarak kabul edilebilir prensipler üzerinde anlaşmaya varma girişimlerimiz başarısız olursa gerekli önlemleri alacağız. Bu önlemler de çeşitli olabilir" ifadelerini kullandı.

FÜZELERİN KONUŞLANDIRILMASI İÇİN MOROTORYUM

Avrupa güvenliği ile ilgili sorunların çözülmesinin kendileri için önemli olduğunu belirten Lavrov, güvenliğin başka devletlerin güvenliği pahasına güçlendirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Avrupa'da ve dünyanın diğer bölgelerinde orta ve kısa menzilli füzelerin konuşlandırılmasına ilişkin "moratoryum" teklif ettiğini anımsatan Lavrov, "Tatbikatların her iki tarafın sınırlarından uzakta yapılması, savaş uçakları ile gemilerin yakınlaşması mesafesi ve çatışma ile gerilimin azaltılması ve güvenin artırılması ile ilgili önlemler konusunda tekliflerimiz vardı. Tüm bunlar son 2-3 yılda reddedildi. Şimdi ise tüm bunların istişare edilmesi teklif ediliyor" ifadelerini kullandı.