Rusya, Türk SİHA’larına karşı Gibka-S adlı silahı geliştiriyor

Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da etkisini ispatlayan Türk SİHA’larını durduramayan Rusya, yeni bir silah geliştirme çabası içinde. Rusya’nın Gibka-S adını verdiği sistemin tek hedefi SİHA'lar olacak.

  • 20.10.2020, 17:40:31
  • Güncelleme: 5 ay önce
Rusya, Türk SİHA’larına karşı Gibka-S adlı silahı geliştiriyor

Rusya'nın en büyük ihraç malzemelerinden biri olan hava savunma sistemleri Türk SİHA'ları karşısında çaresiz kalırken Moskova çözümü yeni bir sistem de buldu.

Gibka-S, Rus devletine ait savunma kuruluşu KBM tarafından geliştirilmiş yeni bir kendinden ateşli mobil hava savunma sistemi.

Pantsir gibi sistemlerden farkı ise menzilinin çok kısa olması. Sistemin denemeleri Aralık 2019'da tamamlanırken Rus ordusunun envanterine 2021 yılında girmesi planlanıyor.

Tamamen SİHA'lara karşı tasarlandı: Dört füze fırlatabiliyor

Gibka-S adlı sistemin daha dar menzilli olmasının sebebi ise alçak irtifada uçan SİHA'lara karşı önlem olarak tasarlanmış olmaları. Sistemin önceliği alçaktan uçan hava araçları olurken hafif uçaksavar tarzı bir mobil yapıya sahip.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Tigr taktik aracının bir türevi olan 9А332 savaş aracının üzerine konuşlanan Gibka-S, MANPADS operatörlerini taşıyacak donanıma sahip. Bunun dışında füze yükü ve ilgili ekipmanı taşımak sistemi de mevcut. Sistemin tasarımında aynı anda dört adet füzeyi ateşleyebilecek füze fırlatıcısı donanımı da mevcut.