Rusya, Suriye'nin kuzeyinde arişetlerle görüştü

Rus askerler ve istihbarat yetkilileri Suriye'nin kuzeyinde bulunan aşiretlerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

  • 26.04.2020, 14:49:56
  • Güncelleme: 4 ay önce
Rusya, Suriye'nin kuzeyinde arişetlerle görüştü

Geçtiğimiz günlerde Suriye'nin kuzeyinde aşiret liderleri ile bir araya gelen Rus yetkililer bölgede yeni politik ittifaklar arayışında. Bölgede Esed rejimi ve YPG-PKK'yı destekleyen Rusya, Suriye'nin doğusundaki aşiretlerle bir dizi görüşme gerçekleşti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya Suriye'nin kuzeyinde kendi kontrolündeli yerel güçlerden oluşan yeni bir askeri birlik kurma çabası içerisinde. Bu minvalde aşiret liderleri ile yapılan görüşmeler neticesinde Rusya'ya bağlı yeni bir askeri oluşumun kurulması hedefleniyor. ABD'nin bölgedeki etkisini kırmayı amaçlayan Rusya Suriye genelinde aşiretlerin Türkiye'ye karşı tavır almasını da talep ediyor. 

Rusya 2019 yılında bölgede kendisine bağlı aşiretlerden oluşan askeri bir güç kurmaya çalışmış, bu çalışma ABD tarafından engellenmişti.

 Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı operasyonda Rusya'nın da müttefiki olan YPG-PKK'lı teröristlere ağır darbe vurdu. Türkiye toplamda 2 bin 200 kilometrekarelik alanı kontrol altına aldı.