Rusya, Suriye’den Libya’ya paralı asker taşıyor

Libya ordusunun başarılı operasyonları sonrası elde tuttuğu mevzileri kaybeden darbeci bağlı Hafter’e bağlı milisler geri çekilmek zorunda kalmıştı. Libya ordusunun bu ilerleyişini durdurmak isteyen Rusya, Suriye’den Libya’ya paralı asker sevkiyatını artırmaya başladı.

  • 07.06.2020, 18:15:44
  • Güncelleme: 5 ay önce
Rusya, Suriye’den Libya’ya paralı asker taşıyor

Türkiye'nin Libya'da yürüttüğü operasyonel faaliyetler, darbeci hafter ve milisleri kadar onlara destek verenlerin de elini güç duruma düşürdü. Libya ordusunun ilerleyişine karşı Rusya, bu sefer de Suriye'de bulunan paralı askerlerinin Libya'ya sevkiyatını artırdı.

Türkiye ve destek verdiği Libya ordusu, darbeci milislere karşı yürütülen operasyonlarda başarılı bir şekilde ilerleyişini sürdürüyor. Özellikle SİHA'lar ile sahada taktik üstünlük elde eden Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı ordular, Hafter'e bağlı birlikleri püskürtmeye devam ediyor.

Son operasyonlarla sahada büyük bir yenilgi alan Rusya'ya bağlı Wagnerler, bölgede yeniden etkinliğini artırabilmek adına sevkiyat gerçekleştiriyor. Moskova'nın, Suriye'de bulunan Suriyeli paralı askerleri, Libya'ya gönderdiği öne sürüldü.

2 bin dolar maaş

Reuters'te yer alan habere göre, Suriyeli üst düzey iki kaynaktan biri, son dönemde Hafter'e destek için Suriye'nin Humus bölgesinden Libya'ya 300 kadar Suriyeli savaşçı gönderildiğini iddia etti. Söz konusu kaynağın iddiasına göre, bu isimler arasında eski ÖSO savaşçıları da bulunuyor. Bir başka kaynak ise Suriye'nin güneybatısından yaklaşık 320 savaşçının Libya'ya gittiğini belirtti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin iddiasına göre, Mayıs ayında Libya'ya Rusya tarafından 900'ü aşkın Suriyeli gönderildiği tespit edildi. Ayrıca askerlerin Libya'ya gitmeden önce Humus'taki bir üste eğitilen savaşçılara bin ile 2 bin dolar arasında maaş verildiğini öne sürüyor.

Mayıs ayında arttı

Suriyeli muhalif kaynaklara dayandırılan Reuters'ın haberinde, istihdamın Rus ordusunun gözetiminde Wagner Rus özel güvenlik şirketi tarafından yürütüldüğü ve Suriyeli savaşçılardan oluşan ilk kafilenin de Libya'ya 2019'da gönderildiği aktarıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı da Wagner grubu ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Mayıs ayında Reuters tarafından görülen gizli bir BM raporuna göre Wagner grubu, Libya'ya bin 200 savaşçı konuşlandırmıştı.