“Rusya, Kırım'ın işgalini kabul etmeyenlere karşı zulüm sistemi geliştirdi”

Kırım Platformuna destek veren Ukrayna vatandaşlarına baskı uygulandığını ifade eden Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Rusya Federasyonu, Kırım’ın işgalini kabul etmeyen herkese karşı siyasi güdümlü bir zulüm sistemi geliştirdi” ifadelerinde bulundu.
  • 07.09.2021, 12:58:44
  • Güncelleme: 1 saniye önce
“Rusya, Kırım'ın işgalini kabul etmeyenlere karşı zulüm sistemi geliştirdi”

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kremlin kontrolündeki sözde mahkemenin KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatarları Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almasına tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Ceppar, “Rusya Federasyonu, Kırım’ın işgalini kabul etmeyen herkese karşı siyasi güdümlü bir zulüm sistemi geliştirdi. Kırım Platformuna destek verdikleri için Ukrayna vatandaşlarının kovuşturulması yeni davaların kurgulanmasına sebep oldu” ifadelerinde bulundu.

3 Kırım Tatarı 4 Kasım’a kadar tutuklu kalacak

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.

KTMM Başkan Yardımcısı Celal dahil 5 Kırım Tatarı alıkonuldu

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

 

QHA