Rusya, İran hava sahası üzerinden üç MiG-29’u Ermenistan’a gönderdi iddiası

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Rusya’nın İran hava sahasını kullanarak Erivan’a üç MiG-29 uçağı gönderdiği iddia edildi.

  • 29.09.2020, 12:45:14
  • Güncelleme: 5 ay önce
Rusya, İran hava sahası üzerinden üç MiG-29’u Ermenistan’a gönderdi iddiası

BulgarianMilitary.com adlı internet sitesi Erivan'daki yerel bir kaynaktan, Rus ordusunun Ermenistan'a yardım etmek askerlerini bu ülkeye nakletmeye başladığı iddiasını dile getirdi.

Söz konusu kaynak, şimdiye kadar en az üç Rus MiG-29'unun görüntülediğini iddia etti.

Bilindiği gibi Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye hava sahalarını Rusya’ya kapattığı için Moskova’nın söz konusu uçakları İran hava sahasını kullanarak Ermenistan’a gönderdiği vurgulandı.

Telegram’da paylaşılan videoda uçakların Erivan üzerinde görüntülendiği ancak ayırt edici işaretleri bulunmadığı belirtildi. Ancak son yıllarda Suriye ve Libya’daki hibrit konvansiyel savaşlarda edinilen deneyimler, Rusya’nın bu tür uygulamaları gerçekleştirdiğini gösteriyor ve uçakların kime ait olduğu bilinmese de Moskova tarafından gönderildiğine dair bir kanaat oluşmuş durumda.

Söz konusu videoyla ilgili olarak şimdiye kadar Ermenistan ya da Rusya’dan bir onaylama gelmese de Moskova’nın Erivan’daki askeri üstleri ve daha önce de bölgeye asker sevketmiş olması bu ihtimali güçlendiriyor.

Bununla birlikte Tahran’ın da Rusya’ya hava sahasını hali hazırda kullandırdığı ve herhangi bir yasak söz konusu olmaması Tahran’ın MiG-29’ların kendi hava sahasından Ermenistan’a geçtiği iddialarına dayanak oluşturuyor.