Rusya, Finlandiya'nın gazını kesti

Rusya, Finlandiya’nın NATO’ya katılmak için yaptığı başvurunun ardından, bu ülkeye yapılan gaz sevkiyatını durdurdu. Finlandiya, ruble ile ödeme yapmayı reddettiği için gazı kesilen üçüncü ülke oldu.
  • 21.05.2022, 10:10:33
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rusya, Finlandiya'nın gazını kesti

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyelik başvurusu yüzünden kriz yaşayan Finlandiya ve Rusya arasında ipler bir kez daha gerildi.

Önceki gün ruble ile ödeme yapılmadığı taktirde gaz ihracatını durduracağın açıklayan Rusya, Finlandiya'ya gerçekleştirilen gaz sevkiyatını askıya aldı.

Finlandiya, Rusya’dan ithal ettiği yakıt için ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Rus gazının kesildiği üçüncü ülke oldu.

ESTONYA ÜZERİNDEN DEVAM EDECEK

Konuyla ilgili açıklama yapan Finlandiyalı gaz dağıtım şirketi Gasum Oy, gaz akışının durdurulduğu teyit etti.

Enerji şirketi tarafından yapılan açıklamada ülkenin gaz satın alırken ruble ile ödeme yapmayı kabul etmediği; gaz akışının bu sebeple durdurulduğu belirtildi.

Gasum Oy ülkenin, Finlandiya ve Estonya'yı birbirine bağlayan Balticconnector boru hattı üzerinden gaz almaya devam edeceğini söyledi.

FİNLANDİYA’YA ETKİSİ NE KADAR OLACAK?

Kesilen arz miktarının Finlandiya’nın enerji ihtiyacının yüzde 5’ine denk geldiği, dolayısıyla ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlı olacağı değerlendiriliyor.

Finlandiya Rusya'dan ithal ettiği gazı ısınma için de kullanan birçok Avrupa ülkesinin aksine sadece fabrikalarda kullanıyor.

Finlandiyalı şirketten yapılan açıklamada, “Gazprom Export, Gasum ile bulunan tedarik sözleşmesi kapsamında Finlandiya’ya yollanan gazın cumartesi günü durdurulacağını bildirdi. Gasum müşterilerine doğal gaz tedarikini başka kaynaklar aracılığıyla Balticconnector Boru Hattı üzerinden sağlayacak” ifadelerine yer verilmişti.

RUS GAZININ KESİLDİĞİ ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Daha önce Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedariki de daha önce aynı nedenle kesilmişti.

Finlandiya gaz ithalat firması Gasum Oy’dan yapılan duyuruya göre, bölgenin ana tedarikçisi konumunda olan Rusya’dan gelen doğal gazın cumartesi günü sabah saatlerinde kesilmesi bekleniyordu.

Bloomberg'ün aktardığı habere göre; Finlandiya, Rusya’dan ithal ettiği yakıt için ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Rus gazının kesildiği üçüncü ülke oldu.