Rusya, ABD’nin tuzağına düşecek mi?

Alman siyaset bilimci Münkler, ABD’nin Rusya'nın askeri potansiyelini zayıflatmak için Ukrayna ile çatışmayı uzatmaya çalıştığını belirterek Moskova’nın ya Amerikan tuzağına düşeceğini ya da ciddi müzakerelere girmek zorunda kalacağını söyledi.
  • 21.11.2022, 11:40:42
  • Güncelleme: 2 ay önce
Rusya, ABD’nin tuzağına düşecek mi?

Alman siyaset bilimci Herfried Münkler, Die Welt’e Rusya-Ukrayna çatışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’nın ne askeri ne de mali açıdan Rusya ile aynı seviyede olamadığının altını çizen  Münkler, Rusya’nın daha fazla hem asker hem de topçu sistemleri ve mühimmatının olması nedeniyle Rusların Ukrayna’ya saldırmaya devam edebileceğini kaydetti.

Münkler, yapılan askeri yardımların Ukrayna'nın kaybetmemesine sağladığını ancak Batılı devletlerin Ukrayna'yı Rusya topraklarına saldıracak kadar silah vermediğini söyleyerek çatışmaların uzatılmak istendiğini vurguladı.

Özellikle ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’nin Rusya'yı askeri potansiyelinden mahrum bırakmak için çatışmanın uzamasına inandığını ifade eden Munkler, “Moskova'nın Amerikan tuzağına düşmek isteyip istemediğine ya da ciddi müzakerelere girmeye hazır olup olmadığına karar vermesi gerekecek.” dedi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber