Rus Wagner güçleri Orta Afrika Cumhuriyeti’nde

Rusya’nın paralı asker grubu Wagnerler Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ortaya çıktı. Yüzlerce Rus paralı askeri ülkenin çeşitli bölgelerinde görüntülendi.

  • 04.01.2021, 11:12:36
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Rus Wagner güçleri Orta Afrika Cumhuriyeti’nde

Rusya, paramiliter güçleri Wagnerler aracılığıyla, Afrika’daki etkinliğini artırmaya devam ediyor. Libya’da Hafter saflarında yer alan Wagnerler, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de görev alıyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) Aralıkta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde güvenlik güçleri ile isyancı gruplar arasında yaşanan çatışmalar ülkeyi savaş alanına çevirdi. 

İsyancı güçlerle başetmekte zorlanan OAC'nin Rusya'dan yardım talep etmesi üzerine Rus paralı asker grubu Wagner, Bangui kenti yakınlarında görüntülendi.

Yaklaşık yüzde 80'i silahlı gruplarca kontrol edilen ülkede, CPC koalisyonu çatısı altında toplanan isyancı gruplar başkent Bangui’yi ele geçirmek için harekat başlatmıştı.

CPC koalisyonu 3R, Orta Afrika Cumhuriyeti Barış Birimi (UPC), Orta Afrika Cumhuriyeti Yurtsever Hareketi (MPC), Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Yeniden Doğuşu için Halk Cephesi (FPRC) ve Hristiyan Anti-Balaka isyancı gruplarının birkaç hafta önce birleşmesiyle oluşmuştu.

Rusya makamları, BM Barış Gücü misyonunda görevli 14 Rus subayın haricinde OAC yetkililerinin talebi üzerine ülke ordusunu eğitmek için ülkeye çok sayıda Rus askeri personelinin gönderildiğini kaydetti.

OAC Rusya’dan yardım istemişti

20 Aralık 2020 tarihinde Orta Afrika Hükümeti seçim güvenliği için dost ve kardeş ülkeler adı altında yardım istedi. Rusya ve Ruvanda bu çağrıya olumlu yanıt verdi. Orta Afrika Cumhuriyeti hükümet basın sekreteri Ange Maxim Kazagi, Rusya’nın ikili bir iş birliği anlaşması çerçevesinde “düzenli güçlerden ve ağır ekipmanlardan gönderdiğini” söyledi. Ayrıca, BM’nin barışı koruma birliğini 300 kişi daha artırmayı planladığını söyledi.