Rus ve Alman bakan ülkelerinin Bosna'daki menfaatini görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Bosna Hersek’teki son durumu görüştüğü bildirildi.
  • 19.01.2022, 17:12:22
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rus ve Alman bakan ülkelerinin Bosna'daki menfaatini görüştü

Rusya’nın Saraybosna Büyükelçiliği’nden yayınlanan açıklamaya göre Moskova’da gerçekleşen görüşmede Lavrov, Almanya ve Rusya’nın ortak menfaatinin Balkanlar’daki gelişmelerin olumlu bir seyir kazanması olduğunu söyledi. Lavrov, Dayton Barış Anlaşması çerçevesinde Rusya’nın da Almanya gibi Barışı Yürütme Konseyi üyesi olduğunu ve konseyin çalışmasında daha önce olduğu gibi uzlaşı uygulamasına dönülmesini talep ettiklerini ifade etti.

Lavrov, bu hafta Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile görüşmesinde de Bosna Hersek’e ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve ABD’yi Bosna Hersek’in iç işlerine karışmakla suçlamıştı. Lavrov, Hırvatistan’ın Bosna Hersek’e ilişkin politikasına da destek vererek, Bosna Hersek’te Hırvatların “bariz bir ayrımcılığa maruz kaldıklarını” ileri sürmüştü.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Avrupa Birliği’nin Bosna Hersek’te krize neden olan politikacılara yaptırım uygulaması gerektiğini savunan siyasetçiler arasında yer alıyor.

  • Kaynak: balkannews