Rus savaş uçakları İdlib’i bombaladı

Rusya ait savaş uçaklarının Suriye'nin İdlib kentinde düzenlediği hava saldırısında biri çocuk 2 sivil hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.
  • 01.01.2022, 14:30:25
  • Güncelleme: 4 ay önce
Rus savaş uçakları İdlib’i bombaladı

Rus savaş uçakları, yeni yılın ilk dakikalarında, İdlib, Kensafra ve Cüdeyde bölgesine de çok sayıda hava saldırısı düzenledi. Lazkiye'de bulunan Hımeymim Üssü'nden kalkan Rus savaş uçakları, gece saat 02.37'de sivil yerleşim yerlerine saldırıdüzenledi.

İdlib’deki Sivil Savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin batısındaki Nehrulabyad köyünde sivil yerleşim yerine yapılan hava saldırısında biri kadın, biri çocuk 2 sivil yaşamını yitirdi, 10 sivil yaralandı.

Sivil Savunma ekipleri, yaralıları çevredeki hastanelere kaldırdı.

ESED REJİMİ DE RAHAT DURMADI

Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplar, gece boyu Halep'in batı kırsalındaki Keferamme, Kefertal ve İdlib'in güney kırsalındaki Beynin köylerine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.