Rus gazeteci Nobel madalyasını sattı

Rusya’da ifade özgürlüğünü savunduğu gerekçesiyle geçen yıl Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Rus gazeteci Muratov, madalyasını Ukraynalı savaş mağdurlarına destek olmak için açık artırmayla sattı.
  • 22.06.2022, 13:27:22
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Rus gazeteci Nobel madalyasını sattı

Rusya’da faaaliyet gösteren Novaya Gazeta’nın Rus kökenli Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov, Nobel Barış Ödülü madalyasını açık artırmayla sattı.

Muratov, satıştan elde edilen tüm paranın Ukraynalı çocuklara yardım için kullanılacağını söyledi.

Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov, geçen yıl aldığı Nobel Barış Ödülü’nü önceki gün açık artırmayla 103,5 milyon dolara sattı.

BÜYÜK DAYANIŞMA

Muratov, satışın ardından yaptığı konuşmada, “Çok büyük bir dayanışma olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar büyük bir rakam olmasını beklemiyordum” dedi.

Ödülden elde edilen gelirin, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) aracılığıyla Ukraynalı mülteci çocukların yararına kullanılacağı belirtildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ

Muratov, Rusya’da ifade özgürlüğünü savunduğu için 2021’de barış ödülüne layık görülmüştü.

Nobel Komitesi, Muratov’un yayın yönetmenliği yaptığı gazeteyi, “Rusya’nın en bağımsız gazetesi ve iktidara karşı temelde eleştirel bir tutum sergiliyor” şeklinde değerlendirmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki baskıları anlatan Novaya Gazeta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra Mart ayında faaliyetlerini askıya aldı.

  • Kaynak: Kırım Haber Ajansı