Rumlar Tekkeye taverna yapacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Türklerinin en önemli kültürel ve manevi miraslarından biri olan Hala Sultan Tekkesi’nin bahçesine taverna yapma hazırlığında.
  • 02.02.2023, 07:44:21
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rumlar Tekkeye taverna yapacak

Kıbrıs Adası’nda Türk varlığını yok sayarak her fırsatta gerilimi yükselten Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bir kez daha haddini aştı. Kıbrıs Türklerinin büyük önem verdiği Hala Sultan Tekkesi’ni hedef alan Rumların, tekkenin bahçesine taverna yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı ve KKTC Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili girişim başlattı.

ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ!

Larnaka’da bulunan Hala Sultan Tekkesi’nin Kıbrıs’ın en önemli mabedi olduğunu belirten Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Bu girişim tahrik seviyesini aşmak anlamına geliyor. Elimizden geleni yapar, bu olayı durdururuz” dedi.

HZ. PEYGAMBER’İN SÜTANNESİ

Tekkenin tarihi önemini anlatan Benter, “Emevi Halifesi Muaviye’nin askerleri tarafından adaya sefer düzenleniyor. Bu seferler sırasında Hz. Peygamber’in sütannesi olan Hala Sultan, 1400 küsur sene kadar önce atından düşüp şehit oluyor. Mezarının olduğu yer Osmanlı döneminde cami yapılarak geliştiriliyor. Tekke, Kıbrıslı Türkler için çok önemli. Bayramlarda, mübarek günlerde, kandillerde buraya gidilir. İnsanlar tekkede toplanır, Mevlit okutulur, yemek verilir, kurban kesip dua edilir” diye konuştu.

ALMADAN DÖNMEYİN!

1974’teki savaştan sonra bölgenin Güney Rum Yönetimi’nde kaldığını söyleyen Benter, “Hatta o dönem rahmetli Erbakan Hoca, tekkenin olduğu bölge alınmadan harekatın durmamasını istemişti, ne yazık ki olmadı. Savaştan takriben 20 yıl kadar sonra buraya imam görevlendirildi. Alan tam olarak Müslümanlara devredilmedi ama Rum tarafının Eski Eserler Dairesi, sabah 8’de gelip tekkeyi açıyor, akşam 5’te kapatıyor” dedi.

 
  • Kaynak: Aybike Eroğlu / Yeni Şafak Gazetesi