Putin’den Biden’a “yaptırım” uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna meselesiyle ilgili ülkesine karşı yaptırım uygulanması halinde, ABD Başkanı Joe Biden'a "ilişkileri koparacağı" uyarısında bulundu.
  • 31.12.2021, 09:26:40
  • Güncelleme: 4 ay önce
Putin’den Biden’a “yaptırım” uyarısı

Kremlin, Putin ile Biden’ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesine dair açıklamalarda bulundu.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, görüşmenin 50 dakika sürdüğüne ve ciddi geçtiğini belirtti. Uşakov, "Gerçekleşen görüşmeden memnunuz. Çünkü görüşme açık, net ve dolu idi. Genel olarak, görüşme yapıcıydı." dedi.

Söz konusu görüşmede Rusya’nın çeşitli güvenlik garantilerini içeren 2 anlaşma taslağını ilettiğini ifade eden Uşakov, tekliflerin görüşüldüğünü belirtti.

Uşakov, "Amerikan tarafının, bu belgelerde yer alan Rusya'nın endişelerinin mantığını ve özünü anlama arzusu göstermesi önemlidir." ifadesinde bulundu.

"Putin, bu müzakerelerdeki sonuca ihtiyacımız olduğunu ve Rusya'nın güvenliğini sağlama yönünde sonuçlar elde etmeye çabalayacağımızı vurguladı. Biden, bu görüşe katıldı, ciddi şekilde bunu kayda aldı." diyen Uşakov, Rusya ile ABD arasında gerçekleşecek müzakerelerin önemini belirtti.

UKRAYNA MESELESİ

İki liderin görüşmesinde Ukrayna meselesinin de gündemde olduğunu söyleyen Uşakov, Biden, çok net şekilde, ABD'nin Ukrayna'da silah konuşlandırma niyetinde olmadığını belirtti. Putin de bu konuya, ABD'ye ilettiğimiz belgelerde önemli yer ayrıldığını dile getirdi." dedi.

Uşakov, "Putin, bu zor durumda, Amerikan sınırlarında silahlar konuşlandırıldığında ABD'nin davranacağı gibi davranacağımızı vurguladı." şeklinde konuştu.

Yuriy Uşakov, şunları ifade etti:

"Biden, Ukrayna sınırında gerilimin artması durumunda, Batı ülkelerinin Rusya'ya karşı ekonomi, finans ve askeri alanda geniş çaplı yaptırım uygulayacağına dikkati çekti. Ancak, Putin, buna tepki vererek, Batı'nın benzeri görülmemiş yaptırımları belirli koşullarda uygulamayı kararlaştırmasının, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tamamen koparılmasına yol açabileceğini ve Batı ile ilişkilere ciddi şekilde zarar verileceğini söyledi. Putin, bunun büyük hata olacağını belirtti. Bu tür hata son 30 yılda çok yapıldı. Bu nedenle, bu durumda başka hataların yapılmaması gerekiyor."

NÜKLEER SİLAH

Görüşmede, nükleer silahların gündeme geldiğini aktaran Uşakov, "Biden'ın görüşme sırasında nükleer savaşın başlatılmaması gerektiğini ve bu savaşın kazanılamayacağını defalarca vurgulaması çok önemli. Amerikalılar, ABD ve Rusya'nın, dünyada en büyük nükleer potansiyeline sahip olduğunu anlıyor." ifadesini kullandı.

Uşakov, “Biden, bu konuda ileride bizimle bu şekilde pozisyon sergileyeceğini teyit etti." ifadelerini kullandı ve iki ülke arasında diyaloğun sürdürülmesinin önemli olduğunu belirtti.