Putin yüz binlerce Rus'u işgal altındaki Kırım'a yerleştirdi

Ukrayna Bölgesel İnsan Hakları Merkezi avukatı Katerina Raşevska, Kırım’a 500 ila 800 bin arasında Rus vatandaşının yerleştirildiğini ifade etti.
  • 04.01.2022, 16:21:59
  • Güncelleme: 1 ay önce
Putin yüz binlerce Rus'u işgal altındaki Kırım'a yerleştirdi

Kırım’ı işgal altına alan Rusya, yarımadanın demografik durumunu değiştirme politikasına hız kesmeden yürütüyor. Ukrayna’da Bölgesel İnsan Hakları Merkezi avukatı Katerina Raşevska, Rus işgalinin başından bu yana yarımadaya, 500 ila 800 bin arasında Rus vatandaşının yerleştiğini ifade etti.

2014 yılında Kırım’ı işgal eden Rusya, farklı yöntemler kullanarak Rusya vatandaşlarını yarımadaya yerleşmeye teşvik ediyor. QHA’ya konuşan Bölgesel İnsan Hakları Merkezi avukatı Katerina Raşevska, işgal altındaki Kırım’a yerleştirilen asker ve devlet görevlileri dışında Kremlin yönetiminin başlattığı farklı federal programlar çerçevesinde doktor, öğretmen, hemşire ve diğer meslek temsilcilerin, yarımadaya yerleştirilmeye teşvik edildiğini aktardı.

MALİ TEŞVİKLER KULLANILIYOR

Raşevska, “Kolonizasyon, mali teşvikler, tazminat yoluyla gerçekleştiriliyor. Söz ettiğim programlar, çeşitli tazminatlar öngörüyor. Örneğin, aile üyeleriyle taşınırsanız 1-2 milyon ruble veya kişi başı 500 bin ruble tazminat teklif ediliyor. Bunun dışında konut maliyetinin geri ödenmesi veya konut sağlama teklifi yapılıyor. Veya seyahat masraflarının geri ödenmesi, barınma. Sözde konut sertifikaları sistemi çerçevesinde askeri emeklileri ve normal emeklileri Rusya’nın kuzeyinden Kırım’a taşınıyor. Bu sistem çerçevesinde kişinin seyahat masrafları, ailesinin seyahat masrafları ve Kırım’daki konut masrafları özel program aracılığıyla karşılanıyor.” diye bildirdi.

ULUSLARARASI HUKUK İHLAL EDİLİYOR

İnsan hakları savunucusu, Rusya’nın yeniden yerleşim politikasının aktif eylemler ve eylemsizlik olarak ayrılabileceğini kaydetti. İnsanların doğrudan ve dolaylı yollarla yarımadaya yerleştirilmesini aktif eylemler olarak nitelendirildiğini belirten uzman, “Eylemsizliğe gelince, Rusya uluslararası hukuk normlarına uygun olarak kendi mevzuatında sivillerin işgal altındaki topraklarına yerleşmesini yasaklanmasını sağlamalıydı. Söz konusu eylemsizlik de uluslararası hukukun bir ihlalidir.” dedi.

  • Kaynak: qha