Putin: Rus ordusu Donbass topraklarını kurtarıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Army-2022 forumunda yaptığı konuşmada Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalar yaptı.
  • 15.08.2022, 17:45:33
  • Güncelleme: 1 ay önce
Putin: Rus ordusu Donbass topraklarını kurtarıyor

Rusya lideri Vladimir Putin, Rus Silahlı Kuvvetlerinin belirlenen tüm görevleri net bir biçimde yerine getirdiğini, Donbass topraklarını adım adım kurtardıklarını söyledi.

Army-2022 uluslararası forumunun ve Uluslararası Ordu Oyunları'nın açılış törenine katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun belirlenen tüm görevleri net bir biçimde yerine getirdiğini, Donbass topraklarını adım adım kurtardığını söyledi.

Putin, “Bugün özel askeri operasyon kapsamında askerlerimiz Donbass savaşçılarıyla birlikte görevlerini onurlu bir şekilde yerine getiriyor, Rusya için, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinde barışçıl bir yaşam için savaşıyor. Belirlenen tüm görevleri net bir biçimde yerine getiriyor, Donbass topraklarını adım adım kurtarıyor” diye konuştu.

RUS DÜŞMANLIĞINA SERT TEPKİ

Rus lider, “Nazizmin 20. yüzyılda insanlığı sürüklediği korkunç trajedinin dersleri unutulmamalı. İkinci Dünya Savaşı'nın milyonlarca kurbanının anısı karşısında olan görevimiz, tarihi çarpıtma girişimlerine sert tepki vermek, her türlü neo-Nazizm, Rus düşmanlığı ve ırkçılığın yayılmasına karşı koymaktır” ifadelerini kullandı.

SİLAH USTALARINA TEŞEKKÜR

Rus ordusunu ve donanmasını, Ukrayna'da yürütülen özel askeri operasyonda kullanılanlar da dahil olmak üzere modern silahlarla donattıkları için Rus silah ustalarına teşekkür eden Putin, “Orduyu ve donanmayı bugün zafer için, Rusya'nın tamamının teknolojik ve endüstriyel gelişimi adına çalışan modern silahlarla donattıkları için Rus silah ustalarına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Rus lider, bu yıl düzenlenen forum çerçevesinde yaklaşık bin 500 yerli savunma sanayi kuruluşunun 28 binden fazla modern askeri ve çift kullanımlı modellerin sunumunu yapacaklarını ifade etti.

ASKERİ-TEKNİK İŞBİRLİĞİ

“Rusya'nın askeri-teknik işbirliğinin en geniş kapsamlı gelişimini desteklediğini vurgulamak istiyorum. Bugün kararlı bir şekilde yükselen çok kutuplu dünya koşullarında bu özellikle önemlidir” diyen Putin, ayrıca Moskova’nın yeni silah türlerinin geliştirilmesi adına işbirliğine dönük ilişkileri de geliştirmeye hazır olduğuna vurgu yaptı:

“Yeni silah ve teçhizat modelleri geliştirmek, adil ve eşit şartlarda birlikte çalışmak için işbirliği bağlarını aktif olarak geliştirmek niyetindeyiz. Ülkemiz, başta KGAÖ (Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü) ve Şanghay İşbirliği Örgütü çerçevesinde olmak üzere bu tür başarılı teknolojik işbirliği konusunda zengin bir deneyime sahip.”

İŞBİRLİKLERİ

Rusya’nın Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle sıkı bağlara içtenlikle değer verdiğine dikkat çeken Putin, “Rusya, bu devletlerle tarihsel olarak güçlü, dostane ve gerçekten güvene dayalı bağlara içtenlikle değer veriyor. Müttefiklerine ve ortaklarına hafif silahlardan zırhlı araçlara ve toplara, savaş uçaklarından insansız hava araçlarına kadar en modern silah türlerini sunmaya hazır” vurgusunu yaptı.

İHRACAT

Rus lider, “Müttefiklerimize ve ortaklarımıza küçük silahlardan zırhlı araçlara ve toplara, savaş uçaklarından insansız hava araçlarına kadar en modern silah türlerini sunmaya hazırız. Söz konusu silahlar tüm dünyada güvenilir ve kaliteli oldukları, en önemlisi de yüksek verimlilikleri için askeri profesyoneller arasında rağbet görüyor. Hemen hemen tamamı gerçek askeri operasyonlarında birçok kez kullanıldı” diye konuştu.

MÜTTEFİKLER

“Ülkemizin farklı kıtalarda birçok müttefiki, ortağı, aynı görüşleri paylaşan kişilerin olmasına çok değer veriyoruz. Onlar sözde egemenin önünde eğilmeyen devletlerdir, liderleri gerçek erkeğe özgü karaktere sahip ve boyun eğmiyor” diyen Putin, bu devletlerin egemen, bağımsız kalkınma yolu seçtiklerini, küresel ve bölgesel güvenlik konularını birlikte, uluslararası hukuk, karşılıklı sorumluluk ve birbirlerinin çıkarlarını dikkate alarak çözmek ve böylelikle çok kutuplu dünyanın korunmasına katkıda bulunmak istediklerini vurguladı.

DÜNYANIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Rusya’nın müttefikleri ve ortaklarıyla ortak askeri tatbikatların devamından yana olduğunu ifade eden Putin, “Geniş askeri-teknik işbirliğini geliştirerek, çabalarımızı ve potansiyellerimizi bir araya getirerek, ülkelerimiz ve bir dünya geneli için güvenilir güvenlik ve istikrar sağlayabileceğiz” değerlendirmesini yaptı.

  • Kaynak: SputnikNews