Putin ile Aliyev Rusya-Ukrayna krizini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Rusya-Ukrayna krizini görüştü.
  • 18.01.2022, 22:34:08
  • Güncelleme: 1 ay önce
Putin ile Aliyev Rusya-Ukrayna krizini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin gündeminde; Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna yönelik artırdığı askeri yığınaklar nedeniyle artan “Rusya-Ukrayna gerilimi” yer aldı.

Ukrayna sınırına askeri yığınaklarını artıran Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali dünya kamuoyunun gündeminde sıkça yer alırken, Azerbaycan ve Rusya liderleri bir görüşme gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile başkent Kıyiv’de 14 Ocak’ta bir araya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna gündemini telefonda görüştü. Görüşmeye dair Kremin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Putin, ABD ve müttefikleri ile güvenlik garantileri konusunda yapılan görüşmeler konusunda Aliyev’i bilgilendirdi. Öte yandan görüşmede, Kazakistan’daki olaylar da ele alındı.

  • Kaynak: qha