Putin’den, Navalny açıklaması: Onu zehirlemek isteseydik, işi bitirirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, muhalif isim Alexei Navalny'ye yönelik suikastı iddialarının ABD istihbaratının işi olduğunu söyleyerek reddetti.

  • 17.12.2020, 17:51:18
  • Güncelleme: 11 ay önce
Putin’den, Navalny açıklaması: Onu zehirlemek isteseydik, işi bitirirdik

Putin, yılsonu basın toplantısında yaptığı açıklamada, pazartesi günü Bellingcat-The Insider-CNN gibi yayın organlarında yayınlanan haberlerle ilgili sessizliğini bozdu.

The Independent’ın İngilizce versiyonunda yer alan habere göre Putin, Navalny’nin Kremlin için ‘yeterince önemli’ bir hedef olmadığını belirterek, haberlerin kendi itibarını sarsmaya yönelik bir kampanyanın parçası olduğunu söyledi.

“Eğer onu zehirlemek isteseydik, işi bitirirdik” diyen Putin, "Bunun yerine, karısı benden yurtdışında tedavi için izin istedi ve ben ülke dışına çıkmasına izin verdim” ifadelerini kullandı.

Rus lider, kendisinin en önemli muhalifinin ismini vermeme geleneğini sürdürdü. Ağustos ayında Almanya’da tedavi görmesine atıfta bulunduğu Navalny’i ‘Berlin Hastası’ olarak niteleyen Putin, muhalif ismin zehirlenmesinden en fazla kazanç elde edenlerin Batılı istihbarat servisleri olduğunu iddia etti.

Putin, ortak soruşturmanın, Batılı istihbarat servislerince oluşturulan materyallerin yasallaştırılma çabası olduğunu savundu.

Ancak Putin, yanlışlıkla, suikastle ilgili raporda yer alan ‘Rusya istihbaratından bir suikast ekibinin en az üç yıl boyunca muhalif lideri takip ettiğini gösteren coğrafi konum izlerine’ dair kanıtlara inandığını sözlerine ekledi.

Çeviri: Engin Dinç