Prens Selman, Ürdün Kralı’nı devirmesi için Dahlan’ı görevlendirmiş

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Kudüs’teki kutsal yerlerin vesayetinin kendisine verilmesi karşılığında Ürdün Kralı 2. Abdullah’a yönelik darbeye destek verdiği bildirildi. Prens Selman’ın bu iş için 15 Temmuz darbe girişiminde de adı geçen Arap dünyasının karanlık ismi Muhammed Dahlan’ı görevlendirdiği belirtildi.

  • 20.04.2021, 13:32:13
  • Güncelleme: 4 ay önce
Prens Selman, Ürdün Kralı’nı devirmesi için Dahlan’ı görevlendirmiş

Lübnan'ın Al-Ahbar gazetesinin haberine göre, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın işgal altındaki Kudüs kentindeki kutsal yerlerin vesayeti karşılığında İsrail'in Ürdün Kralı II. Abdullah'ı devirme planını desteklediği önü sürüldü.

Gazete, Ürdünlü bir güvenlik yetkilisinin Kral Abdullah'ı devirme girişiminin İsrail, BAE, Suudi Arabistan ve ABD'yi içeren bir "plan" olduğunu söylediğini aktardı.

Middle East Monitor’de yer alan habere göre ismini vermeyen yetkiliye göre, "büyük ve karmaşık" darbe girişimi birçok tarafı içeriyordu ancak Kral Abdullah, ülke içi ve bölgesel dengeleri korurken darbe girişimini sakin bir şekilde engellemeyi başardı.

Söz konusu kaynak, "Kral’ın uyanıklığı ve ordu ile güvenlik güçlerinin hızlı hareket etmesi, darbenin onu devirme ve yerine kardeşi Prens Hamza Bin El-Hüseyin’i getirme girişimini engelledi" dedi.

Ürdünlü yetkili, İsrail’in, ABD'nin Orta Doğu için 'Yüzyılın Anlaşması' olarak adlandırılan barış anlaşmasına karşı çıkması nedeniyle Kral Abdullah'ı devirmeyi planladığını söyledi.

Ürdün, ‘Yüzyılın Anlaşması’nı, "Filistinliler için alternatif bir vatan bulma ve Ürdün Vadisi'ni İsrail'in ilhak etme" planı olarak görüyordu.

Gazete, Suudi veliaht prensin, işgal altındaki Kudüs'teki kutsal yerlerdeki vesayetin Ürdün'den Suudi Arabistan'a devredilmesi karşılığında İsrail'in planını desteklemeyi kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

ABD onayı ile başlayan darbe girişimi, Prens Selman’ın, kraliyet mahkemesinin eski başkanı Basem Awadallah'a aile içinde iktidarın devri için gerekli hazırlıkları yapma emri verdi.

Eski El-Fetih liderlerinden olan ve Filistin’e girmesi yasak olan Muhammed Dahlan ise Ürdün'deki Filistinlileri ve yerel kabileleri harekete geçirmekle görevlendirildi. Muhammed Dahlan’ın adı 15 Temmuz darbe girişiminde de gündeme gelmişti.

Habere göre Suudi Arabistan güneydeki bazı kabileleri silahlandırdı ve gerekirse askeri harekat yapmaları karşılığında onlara vatandaşlık hakkı da verdi.

Çeviri: Engin Dinç