Prens Selman Türkiye seyahatini iptal etti

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Batılı diplomatik kaynaklar, Veliaht Prens bin Selman'ın haziran başında Türkiye, Yunanistan, ve Mısır’a yapması planlanan gezilerini iptal ettiğini iddia etti.
  • 27.05.2022, 14:14:49
  • Güncelleme: 4 hafta önce
Prens Selman Türkiye seyahatini iptal etti

Arapça yayın yapan Paltimes’in haberine göre, ismini vermek istemeyen iki batılı diplomat, seyahatlerin ertelenme nedeninin birkaç farklı iddia üzerinden değerlendirildiğini aktardı.

Kaynaklardan biri, Riyad’ın seyahat gerçekleştirilecek ülkelere tarihlerin değiştirilmesi için bildiride bulunulduğunu ve görüşmelerin muhtemelen Hac sonrası, temmuz ayında gerçekleştirilebileceğini aktarıldığını söyledi.

KRAL SELMAN ÖLDÜ İDDİASI

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın gerçekleştirmeyi planladığı bu üst düzey seyahatin ertelenmesi akıllara üst düzey bir gerekçe olarak Kral Selman’ın ölmüş olabileceği sorusunu getirdi.

Bu iddia ayrıca Veliaht Prens Bin Selman’ın, BAE'nin 74 yaşında hayatını kaybeden Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’a taziye ziyaretinde bulunmamasının sebebi olarak da gösterilerek güçlendiriliyor.

SEBEP ABD Mİ?

Üzerinde durulan bir diğer ihtimal ise Amerika’da yayın yapan “Axios” haber ajansının ortaya çıkardığı, Joe Biden’ın iki üst düzey danışmanın Prens Selman’la İsrail ile normalleşme üzerine geçen gizli bir görüşme gerçekleştirmesi olabileceği değerlendiriliyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu Direktörü Brett McGurk ve Dışişleri Bakanlığı Enerjiden Sorumlu Müsteşarı Amos Hochstein'in Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır arasındaki bir petrol anlaşması görüşmeleri için Suudi Arabistan'da gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği iddiası gündeme gelmişti.

Haberde, Biden'ın haziran sonundaki Orta Doğu ziyareti kapsamında Suudi Arabistan'a gitmeyi düşündüğü ve bu sebeple Prens Selman’ın kendi ajandasında değişiklik yapmış olma ihtimali olduğu aktarıldı.