Polonya, Rusya’yı karşısına alabilir mi?

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında konuşan Polonya Başbakanı Morawiecki, “İsveç ve Finlandiya saldırıya uğrarsa yardım edeceğiz” dedi.
  • 20.05.2022, 13:02:31
  • Güncelleme: 1 ay önce
Polonya, Rusya’yı karşısına alabilir mi?

İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya yeni katılım ihtimallerine ilişkin Polonya'dan açıklama yapıldı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, iki ülkenin üyelik süreçlerine ilişkin konuştu.

Bir konferansta konuşan Morawiecki, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını Avrupa'da güvenliği güçlendirmenin önemli bir işareti olarak görüyorum" dedi.

YARDIMA GİDECEĞİZ

İsveç ve Finlandiya'nın askeri ittifakta yer alma durumlarını değerlendiren Morawiecki, Rusya tarafından saldırıya uğramaları halinde tarafını belli etti.

Morawiecki, "Katılımları sırasında İsveç veya Finlandiya'ya bir saldırı olması durumunda Polonya'nın yardıma gideceğini açıkça belirtmek isterim" değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE İTİRAZ EDİYOR

Finlandiya ve İsveç, Çarşamba günü NATO ittifakına katılmak için resmen başvurdu. Finlandiya, Rusya ile 1340 kilometre uzunluğunda kara sınırına sahip.

Katılım müzakerelerinin başlaması ise Türkiye engeline takıldı. Ankara, her iki ülkeden de terör örgütlerine karşı net duruş sergilemelerini istiyor.