PKK’lı vekil İsveç hükümetinden desteğini çekti

Türkiye'nin teröristlere yardım ve yataklı ettiği gerekçesi ile NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç'te hükümet PKK'lı milletvekili Kakabaveh'in dışardan desteğini kaybetti.
  • 22.05.2022, 10:47:58
  • Güncelleme: 1 ay önce
PKK’lı vekil İsveç hükümetinden desteğini çekti

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte Avrupa'da güvenlik konseptinde köklü değişiklikler yaşanıyor. Yıllarca NATO ve Rusya arasında tarafsız kalan Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerinde NATO'ya üyelikler gündeme geldi. Bu ülkelerden Finlandiya ve İsveç ise iç prosedürlerini geçerek üyelik için resmi başvurularını yaptı.

TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ

Bu gelişmeden sonra Rusya'dan daha çok Türkiye’nin tepkisi gündem oldu. Türkiye en yüksek perdeden bu iki ülkenin PKK'ya verdikleri açık destek nedeniyle NATO üyeliklerine karşı çıktı ve veto hakkını kullanacağını açıkladı. Birlik içinde krize neden olan Türkiye'nin bu çıkışından sonra ise başta ABD olmak üzere söz konusu ülkelerden art arda olumlu açıklamalar geldi.

İSVEÇ HÜKÜMETİ PKK’LI VEKİLİN DESTEĞİNİ KAYBETTİ

Türkiye'nin güvenlik endişelerini karşılamak için ellerinden geleni yapacaklarını açıklayan İsveç'te Magdalena Andersson hükümeti ise Türkiye'ye olumlu mesaj verirken içerde destek kaybetti.

İsveç parlamentosunda, Türkiye'nin de iadesini istediği İran asıllı PKK/YPG'li terörist vekil Amineh Kakabaveh hükümetten desteğini çekti.

Kakabaveh, buna gerekçe olarak ise kendisine Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki Kürt oluşumlarına destek sözü verildiğini, son dönemde ise bu sözlerin yerine getirilmediğini söyledi. Magdalena Andersson hükümeti 2021 kasım ayında yapılan güven oylamasını 1 oy ile kazanmıştı.

  • Kaynak: Yeni Şafak