PKK’dan 12 KM’lik terör tüneli

PKK, Irak ile Suriye arasında 12 kilometre uzunluğunda tünel kazdı. Örgütün, nakliye araçlarının geçebileceği büyüklükteki tünellerden silah ve patlayıcı madde sevkiyatı yaptığı belirtildi.
  • 17.06.2022, 16:32:58
  • Güncelleme: 1 ay önce
PKK’dan 12 KM’lik terör tüneli

Irak’taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) sorumlularından Halef Halil ile Ezidi Demokrat Partisi Genel Sekreteri ve Ezidhan Güçleri Sorumlusu Haydar Şeşo, PKK'nın bölgedeki varlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İki isim de İran'la yakın ilişkileri bulunan milis grubu Haşdi Şabi ile PKK’nın iş birliği yaptığına dikkat çekti.

KDP'li yetkili Halil, "PKK, Sincar'ın Hanesor Kampı'na yakın dağlık Bare bölgesinin vadisi ile Suriye'nin Haseke iline bağlı Hol bölgesi arasında 12 kilometre uzunluğunda bir tünel kazdı." dedi.

PKK'lıların bu tünelden çok rahat bir şekilde gidip gelebildiğini aktaran Halil, örgütün bu tünelden Sincar ile Hol arasında silah ve patlayıcı maddelerin de geçişini sağladığına dikkati çekti.

SURİYE İÇİN HAZIRLANIYORLAR

Halil, tünelin birkaç yıl önce açıldığını ve nakliye araçlarının buradan rahat bir şekilde gidip gelebildiğini belirterek, tünelin kazılması esnasında 300 bin beton blok kullanıldığını kaydetti.

KDP'li yetkili, "PKK, Sincar'da örgütleniyor ve çok sayıda savaşçıyı Suriye'ye göndermeye hazırlanıyor. Haşdi Şabi, PKK'nın bu bölgedeki tüm hareketliliğini takip ediyor ancak hiç karışmıyor." diye konuştu.

HAŞDİ ŞABİ VE PKK İLİŞKİSİ

Haşdi Şabi ile PKK arasında daha önce meydana gelen çatışmaların tamamının "senaryo" olduğunu söyleyen Halil, şunları dile getirdi:

"Haşdi Şabi ve PKK, ikisi de bölgedeki bir devlete bağlıdır. PKK, Haşdi Şabi ile birlikte Sincar'da IKBY'nin çıkarlarına karşı mücadele ediyor. PKK, Sincar'da aylık maaşını ve diğer askeri ve yiyecek ihtiyaçlarının tamamını Haşdi Şabi'den alıyor.”

METRELERCE UZUNLUKTA TÜNELLER

Ezidhan Güçleri Sorumlusu Şeşo da PKK'nın Peşhabur ve Rabia sınır kapılarını geçişler için kullanamadığını ancak kullandığı birçok geçiş noktasının bulunduğuna işaret etti.

PKK'nın, Haşdi Şabi olmadan hiçbir bölgeden gidiş geliş yapamayacağını söyleyen Şeşo, şunları kaydetti:

"PKK, Haşdi Şabi ile ittifak halinde Sincar'dan Suriye'ye giden yolları kullanıyor. Rabia ile Üm el-Ziban ve Hol arasındaki 150 kilometrelik sınırı rahat bir şekilde kullanabiliyor ve burada hiçbir engelle karşılaşmıyor. Bu sınırlar PKK'ya tamamen açık.”

  • Kaynak: AA