Peru’da petrol sızıntısı nedeniyle acil durum ilan edildi

Pasifik Okyanusu’nda medyana gelen yanardağ patlaması sonrasında oluşan tsunaminin devirdiği petrol tankerleri çevre kirliliğine sebep oldu. Peru hükümeti acil durum ilan etti.
  • 21.01.2022, 11:41:45
  • Güncelleme: 4 ay önce
Peru’da petrol sızıntısı nedeniyle acil durum ilan edildi

Pasifik ülkesi Tonga’da medyana gelen yanardağ patlamasının neden olduğu tsunaminin devirdiği petrol tankerleri sahillerin kirlenmesine sebep oldu.

Tonga’da 15 Ocak’ta meydana gelen yanardağ patlamasının ardından Peru’da acil durum ilan edildi.

SAHİLLERE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Yanardağ patlaması sonrası meydana gelen tsunaminin bir tankeri devirmesiyle sahillerinde çevre felaketi yaşanan ülkede kirlilik endişe verici boyutlara ulaşırken, 21 sahile giriş çıkışlar kapatıldı.

Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, çevre krizi ile başa çıkmak için bir komite kurulacağını bildirdi.

Bunun yanı sıra petrol sızıntısından etkilenen sahillerde yerel balıkçıların da temizlik çalışmalarına dahil edileceği ve felaketten etkilenen ailelere yiyecek yardımı yapılacağı kaydedildi.

BM’DEN KİRLİLİK İLE MÜCADELEYE DESTEK

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı bir uzman ekibinin petrolün neden olduğu kirlilik ile mücadeleye destek vereceği belirtildi.

Tonga’daki patlamanın ardından meydana gelen tsunami sonucu oluşan dalgaların bir tankere çarpması ile Peru’daki La Pampilla Rafinerisi’ndeki 6 bin varilden fazla petrol Pasifik Okyanusu’na sızmıştı.