Pentagon, Ukrayna'nın savaşı kazanabileceğine inanıyor

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Ukrayna ordusunun Rusya'ya karşı savaşı kazanabileceğini söyledi.
  • 23.03.2022, 02:44:14
  • Güncelleme: 8 ay önce
Pentagon, Ukrayna'nın savaşı kazanabileceğine inanıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin "Askeri bir bakış açısıyla açısıyla, Ukrayna'nın savaşı kazanmasının mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna John Kirby, "Evet düşünüyoruz. Bazı yerlerde bunu yapıyorlar da. Rusların ele geçirdiği veya işgal ettiği toprakları geri almaya çalışıyorlar. Ruslar belirledikleri stratejik hedeflerin hiçbirine ulaşamadı. Ve ulaştıkları hedeflere de kesinlikle kolay ya da kayıpsız ulaşamadılar. Ukraynalılar çok sert bir savunma yapıyorlar" cevabını verdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'un Rusya'nın nükleer silahlara başvurabileceğini belirtmesi ile ilgili olarak Kirby, "Stratejik caydırıcılık konuşlanmamızı değiştirmemiz gerektiği sonucuna varmamıza neden olacak hiçbir şey görmediğimizi söyleyebilirim. Bakan (Lloyd Austin) stratejik caydırıcılık konuşlanmamızın sadece anavatanı değil, müttefiklerimizi ve ortaklarımızı da savunmak için iyi yapılandırıldığı konusunda rahat ve emin" dedi.