Pakistan’ın yeni Başbakanı Şahbaz Şerif oldu

Pakistan'da İmran Han hükümetinin güvensizlik oylaması sonucu düşmesi ile mecliste yapılan oylamada muhalefet blokunun adayı Şahbaz Şerif, başbakanlığa seçildi.
  • 11.04.2022, 15:30:31
  • Güncelleme: 5 ay önce
Pakistan’ın yeni Başbakanı Şahbaz Şerif oldu

Yerel basındaki haberlere göre, güvensizlik oylamasıyla görevinden düşürülen eski Başbakan İmran Han'dan boşalan koltuk için bugün mecliste oylama yapıldı.

Meclisteki oylamada, Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif 174 oy aldı. Meclis çoğunluk sınırı olan 172'nin üzerinde oy alan PML-N lideri Şahbaz Şerif, ülkenin yeni ve 23. Başbakanı seçildi.

Başbakanlık için aday olan İmran Han'ın Pakistan Adalet Hareketi Partisi'nden (PTI) eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, oylama başlamadan önce yaptığı açıklamada, bugün ulusun önünde kölelik ve kendine saygı olarak iki yol bulunduğunu vurgulayarak, seçimi boykot edip toplu olarak istifa ettiklerini açıklamıştı.

Kureyşi'nin sözlerinin ardından 120'nin üzerinde PTI milletvekili meclisten ayrılmış ve "ithal hükümete" karşı sokaklara ineceklerini belirtmişti.

İMRAN HAN HÜKÜMETİNİN DÜŞÜŞÜ

Pakistan'da parlamentoda yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü.

9 Nisan'da yerel saatle 11.30'da başlayan güvensizlik oylaması oturumu, dün (10 Nisan) 01.00'de sona ermişti.

Mecliste yapılan güvensizlik oylamasında, Başbakan İmran Han'ın hükümeti, 174 "hayır" oyu almıştı.

ŞAHBAZ ŞERİF KİMDİR?

Şahbaz Şerif, Pakistan Müslüman Ligi (PML-N) lideri olan Şahbaz Şerif, Türkiye'ye olan yakınlığı ile biliniyor.

Pakistan'ın en büyük eyaleti olan Pencap'ta Başbakanlık yaptığı dönemde Türkiye ile yakın ilişkiler kuran Şerif, FETÖ'nün organize ettiği 15 Temmuz darbesi sonrasında, Pakistan'da bulunan 22 FETÖ okulunu kapatıp, Maarif Vakfı'na devretmişti.

Şahbaz Şerif, aynı zamanda eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in de kardeşi. Navaz, kardeşi Şahbaz’ı halefi olarak göstermişti.