Pakistan-Hindistan arasında karşılıklı iyi niyet göstergesi

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında ülkesinin Hindistan ile olan diplomasisinde barışçıl ve iş birliğine dayalı bir ilişki kurmayı arzu ettiğini söyledi.
  • 12.04.2022, 12:38:29
  • Güncelleme: 7 ay önce
Pakistan-Hindistan arasında karşılıklı iyi niyet göstergesi

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye başbakanlığını tebrik etmesi sebebiyle teşekkürlerini iletti.

Şerif, ülkesinin Hindistan ile barışçıl ve iş birliğine dayalı ilişkiler kurmak istediğini söyleyerek, Cammu Keşmir dahil devam eden sorunların barışçıl çözümünün vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Pakistan’ın terörle mücadeledeki fedakarlıklarının iyi bilindiğine işaret eden Şerif, barışı tesis edip halkın sosyoekonomik kalkınmasına odaklanılması gerektiği sözlerine yer verdi.

KARŞILIKLI İYİ NİYET

Hindistan Başbakanı Modi, dün, Pakistan Ulusal Meclisinde başbakan seçilen Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif'i tebrik etmişti.

Modi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında "Mian Muhammed Şahbaz Şerif'i Pakistan Başbakanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik ediyoruz. Hindistan, terörden arındırılmış bir bölgede barış ve istikrar istiyor, böylece kalkınma ile ilgili zorluklara odaklanabilir ve halkımızın refahını sağlayabiliriz." ifadelerine yer vermişti.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, mecliste dün düzenlenen oylamada 174 oy ile salt çoğunluğun desteğini almıştı.

Şerif, Cumhurbaşkanı Vekili ve Senato Başkanı Muhammed Sadık Sanjrani huzurunda yemin ederek görevine başlamıştı.