Özbekistan'da karbonmonoksit zehirlenmesinde bilanço ağır

Özbekistan’da son bir ay içerisinde doğal gaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu zehirlenen 74 kişiden 28’i hayatını kaybetti.
  • 29.01.2022, 10:00:45
  • Güncelleme: 3 ay önce
Özbekistan'da karbonmonoksit zehirlenmesinde bilanço ağır

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan bilgilere göre, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilgi ve Kitle İletişim Ajansı, son bir ayda ülke genelinde karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu ölen kişi sayısının 28’e ulaştığını bildirdi.

Acil Durumlar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Endüstriyel Güvenlik Devlet Komitesi ve Teknik Düzenleme Ajansı’ndan yetkililerin katılımıyla düzenlenen toplantıda, söz konusu durumun çözümüne yönelik alınan önlemler masaya yatırıldı.

2021’DE 128 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanan resmi rakamlara göre, 2021 yılında meydana gelen 74 karbonmonoksit zehirlenmesi vakasında ise 67 kişi zehirlenirken, 128 kişi de hayatını kaybetti.

Özbekistan Acil Durumlar Bakanı Tursinhan Hudaybergenov, Ocak ve Aralık 2021 tarihleri ​​arasında karbonmonoksit zehirlenmesi ve yangınlar sonucunda 125 kişinin öldüğünü ve 115 kişinin yaralandığını belirtti.

Hudaybergenov, “Karbonmonoksit zehirlenmesinden maalesef ölüm sayısı yükseliyor ve 128 vatandaşımızı kaybettik” ifadesini kullandı.

Söz konusu rakamların son iki seneye göre daha yüksek olduğunu vurgulayan Bakan Hudaybergenov, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için gerekli olan tüm tedbirlerin alınacağını vurguladı.

DEVLET BAŞKANI MİRZİYOYEV UYARMIŞTI

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, gaz zehirlenmesinden hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili, 16 Aralık 2020’deki bir toplantıda, karbonmonoksit kaynaklı 56 vatandaşın zehirlendiğini ve 106 yangın vakasında 106 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Yüzlerce kişinin de zehirlenme ve yanıklardan muzdarip olduğunu ifade eden Mirziyoyev, söz konusu sorunların tekrarlanmaması için Acil Durumlar Bakanlığı ve diğer yetkilileri uyarmıştı.