Özbekistan referanduma gidiyor

Özbekistan’da yeni düzenleme ve değişikliklerin yapıldığı anayasa taslağı, 30 Nisan’da düzenlenecek referandumda halk oylamasına sunulacak.
  • 10.03.2023, 13:31:08
  • Güncelleme: 2 ay önce
Özbekistan referanduma gidiyor

Özbekistan Parlamentosunun alt kanadı olan Yasama Meclisi, 30 Nisan’da anayasa değişikliği referandumu yapılmasını kararlaştırdı.

Yasama Meclisinin bugün düzenlenen genel kurulunda "Özbekistan anayasasındaki yeni düzenlemelere ilişkin kanun" kabul edilirken söz konusu yeni düzenleme ve değişikliklerin yapıldığı anayasa taslağının 30 Nisan’da düzenlenecek referandumda halk oylamasına sunulmasını kararlaştırıldı.

Yasama Meclisi tarafından kabul edilen söz konusu kanun, Senatoda onaylanmasının ardından Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girecek.

Anayasa taslağı

30 Nisan’da düzenlenecek referandumda halk oylamasına sunulması öngörülen taslakta anayasaya 27 yeni madde eklenirken mevcut 128 maddenin 91'inde değişiklik yapılacak.

Cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin parlamentoya devredilmesi, cumhurbaşkanı görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması öngörülen taslağa göre, aralarında cumhurbaşkanı, meclis ve senato başkanları, vali, il ve ilçe meclis başkanları, Cumhuriyet Başsavcısı ve Yüksek Mahkeme Başkanı'nın da bulunduğu üst düzey yetkililer arka arkaya en fazla iki kez seçilebilecek.

Ülke parlamentosunun üst kanadı olan Senato üyeleri sayısının 100’den 65’e indirilmesi öngörülen anayasa taslağında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

25 Haziran'da, anayasada aralarında insan hak ve özgürlükleri, toplum ve birey, ülkenin idari-bölgesel yapısı ve yönetimi, cumhurbaşkanı görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması, cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin parlamentoya devredilmesi, yerel yöneticilerin yetki ve vekaletleri, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle ilgili maddelerin değiştirilmesiyle ilgili bazı teklifler kamuoyunda tartışılmaya açılmıştı.

Karakalpakistan'daki olaylar

Özbekistan anayasasında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsünün değiştirilmesiyle ilgili bazı tekliflerin kamuoyunda tartışılmaya başlanmasının ardından 1 Temmuz 2022’de bölgede başlayan protestolar çok sayıda insanın ölümüne neden olan şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Bunun üzerine Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, gösterilerin yapıldığı Nukus'a giderek ülke anayasasında Karakalpakistan'ın statüsünün değiştirilmeyeceğini bildirmişti.