Öcalan'ın manevi oğlu Trump'a ne dedi?

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'ye karşı savaşan terör örgütü unsurlarının en üst düzey ismi olarak bilinen Şahin Cilo, ABD Başkanı Trump'a bazı seçenekler sunduğunu söyledi.

  • 20.10.2019, 13:32:15
  • Güncelleme: 4 ay önce
Öcalan'ın manevi oğlu Trump'a ne dedi?

Dünya onu terör örgütü PKK içerisinde kod adı "Şahin Cilo", Suriye Demokratik Güçleri içerisinde kod adı "Mazlum Abdi" ve YPG içerisindeki kod adı "Mazlum Kobane" isimleriyle tanıyor. En son ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektupta "General Mazlum" olarak anılan Ferhat Abdi Şahin, Suriye'de en kritik karar vericilerden birisi konumuna gelmiş durumda. ABD'nin IŞİD'e karşı giriştiği savaşta kara gücü olarak hizmet veren Suriye Demokratik Güçleri'nin yöneticisi olma sıfatı ise Şahin'e oldukça güçlü uluslararası bağlantılar sağladı. Serbest olduğu dönemde herhangi bir devlet başkanıyla doğrudan görüşüp görüşmediği bilinmeyen Öcalan ile kıyaslandığında dahi ABD Başkanı ile doğrudan görüşmesi yönüyle çok daha farklı bir konumda bulunan Şahin Cilo'nun Trump'a ne söylediği mektubun ortaya çıkmasından bu yana merak konusuydu. 

Katıldığı bir televizyon programında Donald Trump'a ne söylediğini açıklayan SDG yöneticisi şu ifadeleri kullandı:

"Amerikalılar Rusya ve Suriye rejimi ile ortaklık girişimlerimize karşı çıkmıyor. Ben Amerikalılara bu savaşı durdurmaları gerektiğini açıkça söyledim. Trump'a bu savaşın askerlerin bölgeden çekilmesi için verdiği emir sebebiyle çıktığını söyledim. Kürt halkını koruyacağına dair verdiği sözleri hatırlattım"

Öte yandan Trump'ın Erdoğan ile bu konuyu konuşacağını söyleyerek kendisine eğer Erdoğan taleplerini kabul etmezse yaptırımları arttırma sözü verdiğini öne sürdü.

"Amerikalılara aramızdaki anlaşmaya uymadıklarını açık söyledim. Trump'a hem savaşı durdurma hem de Türklerin operasyonunu önleme seçenekleri sundum. O ise yeni şartlarla birlikte çalışabileceğimizi söyledi."

Suriye'nin kuzeyinde geniş toprakları korumak istediklerini söyleyen SDG yöneticisi, Türkiye'nin hedefindeki bölgeleri Rusya ve Şam rejimine devretmek için gerekli adımları attığını belirtti. Şahin Cilo'ya göre Suriye rejimi ile gerçekleştirilen müzakerelerde Rus yetkililerde rol üstleniyor.  

"Suriye rejim güçlerinin Türkiye ve savaşan unsurlarının bulunduğu Menbiç sınırına girişini kabul ettik. Aynı şekilde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn’a girişini de kabul ettik. Türkiye’nin operasyonunu genişletmek istediği bölge Dirbasiyah, Tel Temir ve uluslararası yol (M-4) arasında uzanıyor. Bu bölgede rejim güçlerinin kendi birliklerimizin yanına gelmesini kabul ettik. Rejim güçleri ile gerçekleştireceğimiz mutabakat anlaşmasının gözetimini ve denetlenmesini Rus danışmanlar yapacak."

ABD ve Türkiye arasındaki anlaşmanın Tel Abyad ve Rasulayn arasını kapsadığını öne süren Ferhat Abdi Şahin, bölgeyi savunacaklarını ima eden sözler sarf etti. 

Türkiye'de en çok aranan isimler listesinde bulunan Ferhat Abdi Şahin, PKK kurucusu Abdullah Öcalan'ın manevi evladı olarak görülen bir isim. Afrin doğumlu Şahin, Öcalan'ın Suriye'de bulunduğu dönemde sürekli kendisiyle kalan Suriyeli Kürtlerden birisi. Öcalan'ın sıklıkla ziyaret ettiği Halep'in Afrin ilçesinde örgütün güçlü temellere sahip olmasının sebeplerinden birisi olarak görülen Ferhat Abdi Şahin, 1990'lı yıllarda PKK yönetici olarak Avrupa, Suriye ve Irak'ta faaliyet gösterdi. 2000'li yılların sonunda PKK'nın özel güçlerinin başına geçen Şahin Suriye'de devrim sürecinin başlamasının ardından Kandil'de bulunan yöneticiler tarafından tekrar Suriye topraklarına gönderildi.