Norveç katili Breivik şartlı tahliye duruşmasına Nazi selamıyla çıktı

Norveç'te aralarında çocukların da olduğu 77 kişiyi öldüren ve 21 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağcı Anders Behring Breivik, 10 yıl yattıktan sonra şartlı tahliye talebiyle hakim karşısına çıktı.
  • 18.01.2022, 16:58:38
  • Güncelleme: 4 ay önce
Norveç katili Breivik şartlı tahliye duruşmasına Nazi selamıyla çıktı

On yıl önce gerçekleştirdiği iki ayrı saldırıda 77 masum sivili katleden Anders Behring Breivik, 10 yıllık hapis cezasını yatarak şartlı tahliye duruşmasına katıldı. Mahkeme salonunu Nazi selamı vererek çıkan Breivik’in üstünde ırkçı mesajların yazılı olduğu bir döviz bulunduğu dikkati çekti.

Birgün Gazetesi’nde yer alan habere göre, duruşmanın görüleceği salona giren Breivik’in beyazların üstün olduğunu iddia etmek amacıyla parmaklarıyla işaret yaptığı, ardından ise sağ kolunu kaldırarak Nazi selamı verdiği görüldü.

Kırk iki yaşındaki Breivik, salonda “Beyazlara Karşı Yaptığınız Soykırımı Durdurun” cümlesinin yazılı olduğu bir dövizi de elinde tuttu.

MAHKEME SÜRECİ 4 GÜN DEVAM EDECEK

Breivik'in ‘şartlı tahliye’ talebinin görüleceği davanın dört günde tamamlanacağı kaydedildi. Öte yandan Breivik'e verilen 21 yıllık azami ceza da gelecekte topluma tehdit olarak görülmesi halinde her 5 yılda bir 5 yıl olarak sürekli şekilde uzatılabilir.

Breivik, 22 Temmuz 2011’de Norveç'in başkenti Oslo'da başbakanlık binası önünde bombalı saldırı gerçekleştirmiş ve Utøya adasında Norveç Sosyal Demokrat Parti yaz kampındaki gençlere yönelik silahlı saldırı düzenlemişti.

HRİSTİYAN KÖKTEN DİNCİ GRUPLARLA İRTİBATLI

Breivik’in saldırıları sonucu Oslo’da 8, Utøya adasında ise 69 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından Breivik'in Hristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığı ortaya çıkmıştı.

Breivik, 24 Ağustos 2012 tarihinde yapılan karar duruşmasında, Norveç yasalarındaki en yüksek ceza olan 21 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.