Nazi suçundan 5 yıl hapis

Almanya'da Nazi suçlarından yargılanan 101 yaşındaki Josef Schuetz’a 5 yıl hapis cezası verildi. Schuetz, suçsuz olduğunu iddia ederek herhangi bir suça karışmadığını iddia etti.
  • 28.06.2022, 12:31:52
  • Güncelleme: 1 ay önce
Nazi suçundan 5 yıl hapis

Almanya yargısı, Yahudi soykırımı döneminde Nazi toplama kampında gardiyanlık yapan ve savaş suçundan yargılanan 101 yaşındaki Josef Schuetz hakkında 5 yıl hapis cezası verdi.

1942 ile 1945 yılları arasında Almanya'nın başkenti Berlin'in kuzeyinde yer alan Oranienburg'daki Sachsenhausen kampında 3 bin 518 mahkumun öldürülmesine karışmakla suçlanan Nazi gardiyanı Josef Schuetz, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı açıklayan yargıç Yargıç Udo Lechtermann, Schuetz'in söz konusu zaman diliminde Sachsenhausen kampında gardiyan olarak çalışırken cinayete ortak olmaktan suçlu bulunduğunu söyledi.

Halihazırda Brandenburg eyaletinde yaşayan Schuetz, suçsuz olduğunu iddia ederek herhangi bir suça karışmadığını iddia etmişti.

Ancak savcılar, eski gardiyanın, 'bilerek ve isteyerek' kamptaki suçlara karıştığını belirtti.

Schuetz'in aleyhindeki iddialar arasında, '1942'de Sovyet mahkumların kurşuna dizilmesi' ve 'mahkumların zehirli Zyklon B gazıyla zehirlenmesi' de yer alıyor.

  • Kaynak: Sputnik Türkiye