NATO’dan Putin’e "savaşı durdur" çağrısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Ukrayna'daki savaşı durdurması ve askerlerini çekmesi için çağrıda bulundu.
  • 01.03.2022, 20:40:26
  • Güncelleme: 8 ay önce
NATO’dan Putin’e "savaşı durdur" çağrısı

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.

Estonya’daki Tapa Askeri Üssünü, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile ziyaret eden Stoltenberg, burada iki lider ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, NATO'nun Doğu Avrupa'daki varlığını son haftalarda güçlendirdiğini anımsatarak, ittifak anlaşmasının 5. maddesine olan bağlılıklarının sarsılmaz olduğunun altını çizdi.

“NATO SAVUNMA AMAÇLI BİR İTTİFAKTIR”

NATO topraklarının her santimetrekaresini savunacaklarını ve koruyacaklarını belirten Genel Sekreter, "NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Rusya ile çatışma arayışında değiliz. Devlet Başkanı Putin'e mesajımız şudur; savaşı durdur, tüm kuvvetlerini Ukrayna'dan çek ve iyi niyetle diplomatik çabalara katıl. Dünya barış çağrısında Ukrayna'nın yanındadır." ifadelerini kullandı.

“FECİ BİR YANLIŞ HESAPLAMA”

Johnson, Putin'in Ukrayna'ya saldırısının "feci bir yanlış hesaplama" olduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumun sorumluluğunun, Ukrayna'ya elinden geldiği kadar yardım etmek olduğunu belirtti.

NATO'nun her zaman "barış ve istikrar"dan yana olduğunu belirten Johnson, bunun önemli olduğunu çünkü dünyanın "daha tehlikeli ve çekişmeli" bir yer haline geldiğinin altını çizdi.

"UKRAYNA'DA RUS GÜÇLERİYLE SAVAŞMAYACAĞIZ”

Boris Johnson, Rusya-Ukrayna savaşının ardından son zamanlarda alınan önlemlerin, "savunma önlemleri" olduğunu vurgulayarak, "Ukrayna'da Rus güçleriyle savaşmayacağız “ diyerek takviye güçlerin, NATO üyelerinin sınırları içinde olduğunu ve bunun kesinlikle yapılacak doğru hamle olduğunu belirtti.

"UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN EDİLMESİ GÜNDEMDE DEĞİL"

Başbakan Johnson, "NATO bir savunma ittifakıdır. Herhangi bir NATO üyesinin Rusya'yla bir çatışmaya girmesi, hiçbir üyenin düşünmediği büyük bir adımdır. NATO üyelerinin gündeminde, Ukrayna’da uçuşa yasak bölge ilan edilmesi yok." ifadelerini kullandı.

ESTONYA'NIN NATO'DAN KALICI ASKER TALEBİ

Estonya Başbakanı Kallas da NATO müttefiklerinin Rusya'nın saldırganlığı karşısında başından beri birlik içinde olduğunu belirtti.

NATO'nun daha ileri bir savunma stratejisine ihtiyacı olduğunu savunan Kallas, "NATO, ittifakın en korumasız bölgesi olan Baltık ülkelerini savunmaya hazırlıklı olmalıdır." dedi.

Kallas, Baltık ülkelerinde NATO'nun hava ve karada kalıcı şekilde varlığını artırmasını, savunma planlarını üst seviyeye çıkarmasını talep ederek, "Ukrayna'nın güvenliği Avrupa'nın güvenliğidir. Sınırlarımızda doğrudan bir askeri tehdit olmasa da NATO adım atmalı ve yeni güvenlik durumuna kendini adapte etmelidir. İleri mevcudiyetten ileri savunmaya, hava polisliğinden hava devriyesinden hava savunmasına geçmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Önceden özgürlüklerini bir defa kaybettiklerini anımsatan Kallas, "Özgürlüğümüzü ikinci kez kaybetmek istemiyoruz." dedi.