Nahda Milletvekili Bahiri’nin serbest bırakılması için oturma eylemi

Tunus’ta kaçırılan Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Nureddin el-Bahiri'nin eşi Saide el-Akrami, eşinin serbest bırakılması talebiyle oturma eylemi düzenledi.
  • 02.01.2022, 09:29:06
  • Güncelleme: 4 ay önce
Nahda Milletvekili Bahiri’nin serbest bırakılması için oturma eylemi

Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Bahiri’nin eşi Akrami oturma eylemine başladı.

"Eşimin kaçırılması ve bilinmeyen bir yerde tutulması uluslararası hukuka aykırıdır. Eşimin güvenliğinden İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı sorumludur." ifadelerini kullanan Akrami, başkent Tunus’ta Ulusal Hukukçular Derneği önünde eşinin serbest bırakılması talebiyle oturma eylemine başladı.

Akrami, eşinin tutulduğu yerin açıklanmasını istedi ve açıklamalarda bulundu:

"Eşimin nereye götürüldüğünü hala bilmiyoruz. Ulusal Hukukçular Derneği Başkanı İbrahim Buderbale, dün, eşimin nerede olduğunu bilmeden kendisiyle görüşebildi. Eşimin durumuyla ilgili Adalet ve İçişleri bakanlıklarıyla yapılan yazışmanın ardından Buderbale gözleri kapalı bir şekilde bilinmeyen bir yere götürüldü ve eşimle görüştü, sağlık durumunun iyi olmadığını, ilaçlarını almadığını ve doktorun muayene etmediğini söyledi."

Saide el-Akrami, "Bir avukatın herhangi bir yargı kararı olmadan suçsuz bir şekilde rehin tutulması, susulmaması gereken ciddi bir konudur." açıklamasında bulundu ve olayın sorumluluğunun İçişleri Bakanı’na ait olduğunu belirtti.

Akrami, Eşinin güvende olduğundan emin olana ve yerini öğrenene kadar oturma eylemine devam edeceğini bildirdi.

"BAHİRİ SİVİL GİYİMLİ EMNİYET MENSUPLARINCA KAÇIRILDI"