Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Bahiri kaçırıldı

Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Nureddin el-Bahiri'nin kaçırıldığını duyuran Tunus'taki Nahda Hareketi, Başkan Yardımcısı’nın sivil giyimli emniyet mensuplarınca alıkonulduğunu bildirdi.
  • 31.12.2021, 16:50:36
  • Güncelleme: 2 ay önce
Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Bahiri kaçırıldı

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Nahda Hareketi, Bahiri'nin sabah saatlerinde "kaçırılarak" bilinmeyen bir yere götürüldüğü kaydetti. Açıklamada kaçıranların "sivil giyimli emniyet mensupları" olduğu ifade edildi.

Açıklamada Bahiri'nin eşi avukat Saide el-Akremi'nin de şiddete maruz kaldığına işaret edildi. "Nahda Hareketi, ülkenin zorbalık tüneline girmesinin yanı sıra yönetimde başarısız kalan darbeci rejimin yasa dışı yollarla siyasi rakipleri tasfiye ettiğini gösteren bu tehlikeli olayı şiddetle kınıyor." ifadesine yer verilen açıklama sonrası hükümet yetkililerinden ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

2011-2013 yıllarında Adalet Bakanlığı görevini üstlenen Nahda Hareketi yetkilisi ve milletvekili 63 yaşındaki Bahiri, hukukçu bir isim olarak biliniyor.

TUNUS'TA NE OLMUŞTU?

25 Temmuz'da ilan ettiği olağanüstü kararlarla parlamentonun çalışmalarını donduran Cumhurbaşkanı Kays Said, milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı.

22 Eylül’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağlayan Said, son olarak devrimin yıl dönümüne birkaç gün kala açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 17 Aralık 2022'de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclis'in kapalı kalacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı'nın aldığı tüm bu kararlar, ülkede bir tür "istisnai durum" oluşmasına yol açtı.